15 Temmuz Şehitleri Kompozisyon


15 Temmuz Demokrasi Zaferi

Demokrasi halkın devlet politikasını şekillendirmede eşit haklara sahip olmasıdır. Demokrasi zorbalık, ihanet, yalan, hile kabul etmeyen, hür iradenin hâkim olduğu bir anlayıştır.

15 Temmuz ile başlayan kara gece demokrasiye büyük bir darbenin vurulmaya çalışıldığı, halkın hür iradesi sayesinde sabahının aydınlığa kavuştuğu unutulmaz bir gecedir. Bu kara gecenin sabahı Türk insanının kahramanlıklarını bir kez daha dünyaya hatırlatmıştır. Türk milletinin esaret kabul etmez, zorbalığa tahammül etmez, göğsünden fışkırırcasına taşan cesur ruhu bu kara geceye damgasını vurmuştur.

Türk panzerlerinin, Türk savaş uçaklarının –söylenmesi utanç veren- meydanlara ölüm saçmaya indiği bu gece Türk iradesi kadını, yaşlısı, genci, çocuğu ile canını ortaya koymuştur. “Söz konusu Vatan ise gerisi teferruattır.” sözü canlı şahitlerle tam da yerini bulmuş, pek çok savaşta imanımızın bizi zafere kavuşturduğu gibi bu kara gecede de tekbir sesleri kurşunlara kalkan olmuştur.

Türk milletinin ruhundaki hürriyet ve demokrasi aşkı bu gece tıpkı Çanakkale ruhu gibi bir kez daha canlanmış, bir kez daha Türk milleti bu kutlu zaferi annesinin ak sütü gibi hak etmiştir. Zaferin her daim kutlu olsun şanlı milletim.

Mustafa Kemal Atatürk ile millete tanınan seçme hakkı 15 Temmuz gecesi bir kez daha gasp edilmiş, millet iradesi bir kez daha yok sayılmaya, ruhlar köleleştirilmeye çalışılmıştır. Bu ihanet ve demokrasiye darbe vurma girişimi içinde bulunanlar Türk milletinin unutulmaz geçmişini büyük bir gaflete düşerek unutmuş, kara geceyi aydınlığa çıkaracak Türk’ün vatan, millet, iman aşkını yok saymıştır. Daha fazla direnemeyeceklerini anladıklarında ise gafletin utancı ile kafalarına sıkmak yerine ellerinde taşıdıkları Türk milletinin silahlarını yere bırakarak, eller havada teslim olmuşlardır. Üstelik ellerinde yalnızca Türk bayrağı bulunan cengâver bir gruba karşı.

O cengaverler ki bile bile ölüme koşan, o cengaverler ki ardında bırakacakları gözü yaşlı eşleri düşünmeyen, o cengaverler ki vatan için yavrularını yetim bırakmayı göze alan… Tarih sizi unutmayacak korkusuz kahramanlar, dünya sizi unutmayacak ve ülkemiz için planladıkları sinsi hamleleri tekrar tekrar düşünecek sizler sayesinde. Ve elbette aynı tarih toprağın bile kabul etmediği hainleri de unutmayacak ve asla affetmeyecek.

Bu makale belirtilen kaynakçalara göre yeniden yazılarak, Ahmet Korkmaz tarafından 23 Eylül 2016 Cuma günü yayınlanmıştır , son olarak da 12 Kasım 2017 Pazar tarihinde güncellenmiştir .

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir