Adolf Hitler Kimdir?


Doğum           : 1889

Ölüm              : 1945

Ortaokul yıllarında tarih öğretmeninin etkisiyle Alman milliyetçisi oldu. 1907 yılında iki kez Viyana Güzel Sanatlar Akademisi sınavlarına girdi, ancak başaramadı. Viyana’da bulunduğu süre boyunca politik konferanslar ve toplantılarda bulundu. Pan-Germen Milliyetçi Partisi’nin ve Hıristiyan Sosyal Partisi’nin Anti-Semitizm düşüncelerinden dolayı Yahudilerden nefret etmeye başladı. 1913 yılında Münih’e geçti. Orduya çağrılmasına rağmen, Salzburg’da muayeneden geçemediği için götürülmedi. 1914 yılının Ağustos ayında Birinci Dünya Savaşı başlayınca gönüllü olarak Alman ordusuna katıldı.

1916 yılında bacağından yaralanıp Berlin ve Münih’e gitti. Savaşın ardından bir süre esir kampında çalıştı. Daha sonra Münih’te propaganda ve haber departmanında eğitim subayı olarak çalıştı. Anton Drexler tarafından kurulan Alman İşçi Partisi (1919) üyesi oldu. 1920 yılında Münih’te toplantı yaptı ve Alman İşçi Partisi’nin 25 değişmez maddesini anlattı. Birkaç gün sonra parti adını değiştirerek Ulusal Sosyalist İşçi Partisi (NSDAP) yaptı.

Mart 1920 yılında ordudaki görevini bıraktı. Bazı eski askerlerin öncülüğünde partiye bağlı birlikleri oluşturdu. Parti Başkanı Anton Drexler’in partiden çıkarılması için öncelikle partiden ayrıldı. Sonrasında partiye başkan olarak döndü. Ekim 1921’de parti bünyesindeki birlikleri Hücum birliklerine (Sturmabteilung, SA) dönüştürdü. Parti amblemini, Gamali Haç olarak değiştirdi. 1922 yılı Haziranında tutuklanmasına rağmen bir süre sonra serbest bırakıldı. 1923 yılında, NSDAP’ın ilk kongresini yaptı ve burada ilk kez Liderlik prensibini (Führer Prenzip) anlattı.

Adolf Hitler

Kasım 1923’te Münih’te Ulusal Sosyalist ayaklanma başlattığını ortaya koydu ancak arkadaşlarıyla beraber Berlin’e yaptığı yürüyüş esnasında tutuklandı. 5 yıl hüküm giyse de, Aralık 1924’te serbest bırakıldı. Cezaevinde, Kavgam (Mein Kampf) kitabının birinci cildini yazdı. Kapatılan partisini yeniden açtı (Şubat 1925). İki ay sonrasında Avusturya vatandaşlığından çıkarıldı. Aynı sene özel SS birlikleri kurdu. 1928 yılında partisinin üye sayısı 180.000’i buldu. Mayıs 1928’de yapılan seçimler sonucunda Alman Parlamentosu’na (Reichstag) 12 sandalye ile girdi. Eylül 1930 seçimlerinde de107 sandalyeyle ikinci parti pozisyonunu kazandı.

1931 yılında sanayicileri ve ordu mensuplarını etrafında toplamak için tüm ülkeyi gezdi. 1932 yılında Alman vatandaşı oldu. Aynı sene Paul Von Hindenburg ile cumhurbaşkanlığı yarışına girdi, ancak seçimlerini kaybetti. Aynı yıl parlamento iptal edildi ve yeni seçimler yapıldı. Hitler‘in partisi bu kez 608 kişilik mecliste 230 sandalye kazandı. Ocak 1933’te Hindenburg tarafından başbakan seçildi. Aynı gün, meydanlarda komünist ve Yahudi yazarların kitapları yakıldı. 1933 Şubatı’nda meclis yangınını organize etti ve suçu komünistlere attı. 5 Mart 1933’te yapılan seçimlerde yoğun baskılar sonucu Hitler‘in partisi parlamentoda 288 sandalye kazandı. Parlamentodan aldığı yetkiler sayesinde diktatör durumuna geldi.

6-18 yaş aralığındaki gençleri Hitler Gençliği örgütü ile Nazi ideolojisi yönünde eğitti.  İşsizliği azalttı ve Yahudi işletmelerini boykot etti. Bu sayede halkın desteğini sağladı. Haziran 1934’te darbe girişimi bahanesiyle birçok karşıtı öldürdü. Başkan Hindenburg Ağustos 1934’te öldüğünde Führer unvanı ve devlet başkanı oldu. Alman Ordusu’nu hızla silahlandırdı. 1935 yılında Versailles Antlaşması ile kurulan sınırları tanımadığını ve Saar Bölgesi’ni Almanya’ya bir plebisit ile bağladığını ilan etti.

1936 yılında Ren’i istila etti ve Locarno Paktı’nın iptalini sağladı. Aynı sene gidilen seçimlerde, partisi % 98.8 oy aldı. 1938 yılında Avusturya’yı işgal etti. Aynı yılın Ekim ayında çoğunluğunu Almanların oluşturduğu Çekoslovakya’nın Südet bölgesini istila etti ve Almanya’yı bağladı. Mart 1939’da Çekoslovakya’nın tamamını istila etti. Ağustos 1939’da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ile saldırmazlık anlaşması imzaladı. 1 Eylül’de Polonya’yı işgal etti. Bunun üzerine Fransa ve İngiltere Almanya’ya savaş açtı (3 Eylül 1939). Alman Ordusu’nun idaresini kendi yapan Hitler, Norveç’i (Nisan 1940) işgal etti ve Danimarka’ya girdi. Mayıs 1940’ta Hollanda ve Belçika’yı, Haziran 1940’ta da Fransa’yı ele geçirdi. Aynı sene içinde İtalya ve Japonya ile Üçlü İttifak’ı oluşturdu.

1941 yılında Afrika’ya ve Balkanlara saldırdı. Nisan 1941’de Yugoslavya’ya sonrasında Yunanistan’a girdi. Aynı yıl Haziran ayında bu sefer SSCB’ye girdi. Aralık 1941’de Birleşik Devletler’e de savaş ilan etti. Fakat Almanlar Stalingrad’da (Ocak 1943) kaybetti ve Kuzey Afrika, Müttefikler tarafından alındı. Sonrasında İtalya, Almanya’ya karşı savaş ilanında bulundu (Ekim 1943). Haziran 1944’te Müttefikler Normandiya’yı aldı. Bu dönemde Alman generaller savaşı sona erdirmek için darbeye teşebbüs ettiler ancak başarılı olamadılar.

Savaşı kaybettiğini kabul eden Hitler, tüm sanayi kuruluşlarının ve üretim yerlerinin imha edilmesini emretti, ancak emri yerine getirilmedi (Mart 1945). Nisan 1945’te, Rus ve Amerikan birliklerinin Berlin’e girmesiyle, Hitler 30 Nisan 1945’te metresi Eva Braun ile birlikte hayatını sona erdirdi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir