Ahtapot Nasıl Avlanır?


Bütün denizlerde lezzetli deniz canlılarından olan ahtapota rastlamak mümkündür. Ancak Türkiye’de Karadeniz dışındaki diğer denizlerde ahtapot görülür. Ilık sularda daha yaygın bulunurlar. Yaklaşık 50 farklı çeşidi vardır. Kayalık ve taşlık bölgelerde yuva yapma olasılığı yüksek olan ahtapotların avı kalamar avcılığına benzer. Mayıs ve ekim ayları ahtapot avı yapmak için doğru zamandır. Yasak bölgeler dışında 1 kilo üstü olmak şartı ile ahtapot avı serbesttir ve farklı yöntemleri vardır.

AHTAPOT
AHTAPOT

Olta Avı

Tekneden yapılan ahtapot avı sistemine palagula adı verilir. Öncelikle tekne akıntıya bırakılır. Av için kullanılacak olta misinası kalın seçilmelidir. Çünkü ahtapot ağır bir yapıya sahiptir. Olta ucuna plastik yapma balıklar, zil, fosforlu etiketler takılabilir. Bu şeklide ahtapotun dikkat çekmesi sağlanır. Olta suyun derinliğine atılır. Tekne yavaş hareket ettiği için ahtapot oltaya takılır. Yaradılışı gereği meraklı bir hayvandır.

Ahtapot yemi gördüğü zaman yemin üzerine kendini bırakacaktır. Ahtapot avında kaşık ve sahte yemler kullanılır. Bu yüzden olta ile avlamak mümkündür. Diğer balıklar oltaya sert bir şekilde vurur. Ancak ahtapot hafif bir şekilde olta ucuna temas eder. Ağırlık oltada hissedildiğinde olta yavaşça yukarıya doğru çekilir. Tekneye alındığında onu bir poşetin içersine yerleştirmek gerekir. Ağzı ip yardımıyla bağlanmalıdır. Çünkü çok hareketlidir. Aynı zamanda kemiksiz oldukları için vücut ve kollarını inceltirler. Çok dar alanlardan kolaylıkla geçebilirler.

Ahtapot bulunduğu yere yapıştığı için onu olduğu yerden kaldırmak zor olur. Yapışmadan poşete koymak önemlidir. Oltanın dışında zıpkın ve çarpma yöntemi ile de avlanırlar.

Zıpkın Avı

Zıpkın ile ahtapot avlamak zahmetlidir. Bu yüzden çok tercih edilmez. Yapışan bir hayvan olduğu için kayalıklara tutunur. Bu durumda tam olarak iki gözünün ortasından avlanmalıdır. Öncelikle şiş ortaya atılır. Ahtapotun şişe sarılması beklenir. Daha sonra iki gözünün otasından zıpkın ile avlanır.

Çarpma Avı

Misinaya bağlanan üçlü iğne takımının ahtapota saplanıp çekilmesiyle avlanma gerçekleşir. Çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir.

Güneşin tam dik ya da dike yakın vurduğu zamanlarda ahtapotlar yuvalarına çekilirler. Kayalıklar arasına saklanırlar. Sabah ve akşam üstü serinliğini beklerler. Bu saatlerde ahtapotlar yem aramak için yuvalarından dışarıya çıkacaklardır. Av için bekleyen avcılar bu vakitleri tercih etmelidirler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir