Altın Oran Nedir


Altın Oran Nedir

Matematik ile sanatta geometrik ve sayısal bir oran bağıntısı olarak bilinen altın oran, eski Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından keşfedilmiştir. Pi sayısı gibi irrasyonel bir sayıdır. Yeryüzünde doğa içerisinde altın oranı bazı bitkiler ve canlılar üzerinde görmek mümkündür. PHI şeklinde ifade edilen bu oran, farklı yerlerde kullanılabilmektedir.

Altın Oran Nerelerde Kullanılır?

altın oran
Altın Oran

İnsan kafasında, papatya çiçeğinde, ayçiçeğinde, insan vücudunda, parmaklarda, çam kozalağında, Mısır Piramitleri ’nde, Picasso’nun resimlerinde, deniz kabuğunda ve otomotiv sanayisinde altın orana rastlanılabilmesi mümkündür. Özellikle yeni araba modellerinde modern tasarım çerçevesinde bu orandan faydalanılmaktadır. Eğim hatları, estetik görünüm ve eğrilik açısı altın oran hesabıyla yapılmaktadır.

Altın oran bir bütün içerisinde uyumluluğu sağlamaktadır. Estetik açıdan değerlendirildiğinde, en uygun oranı verdiğinden tasarımlarda bu orandan yararlanılmaktadır. Tarih boyunca sanat ve mimaride kullanılan altın oran, günümüzde otomobil sektöründe ya da başka alanlarda kullanılabilir. Yüzdeki dengeli görüntünün sebebi olan altın oran, insan vücudunun çeşitli bölgelerinde de bulunur. Keşfedildiği günden bugüne kadar pek çok alanda kullanılmıştır. Günümüzde de altın oran kullanılmaya devam edilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir