Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir


Akdeniz’in doğu bölümünde yer alan ülkelerde yetişen boyu 12-13 metre kadar yükselebilen ve Türkiye’de ardıç olarak adlandırılan andız, pekmezi de çıkarılan enteresan ağaçlardan birisidir. Türkiye’den başka Yunanistan, Suriye, Lübnan gibi ülkelerde sıklıkla görülen andız ağacı şifa kaynağı olan bitkiler familyasındandır. Son yıllarda her şeyin reçeli, turşusu ve pekmezi yapılmaya başlandı. Adını yavaş yavaş sıkça duymaya başladığımız andız pekmezinin faydaları nelerdir, nasıl yapılır, kullanımı nasıldır, nereden temin edilir hep birlikte öğreneceğiz.

Pekmez denilen şifa kaynağı pancar, dut, üzüm, keçiboynuzu ve suyu çıkarılan diğer bitkilerden elde edilmektedir. Pekmez çeşidi giderek artmaktadır. Son olarak pekmez çeşitleri arasına andız eklenmiştir. Her yeni şey hemen abartılı bir şekilde anlatılmaya başlanır. Yeni bir ürün piyasaya sunuldu mu hangisi gerçek, hangisi inandırıcı ya da değil fazla düşünülmeden piyasada adından söz edilir.

Bu sefer gerçekten çok az miktarda bile tüketirse yoğun etkisi hissedilecek olan bir üründen bahsedeceğiz. Zaten çok fazla bulmakta imkansız diyebiliriz. Çünkü andız ağacı Türkiye’nin her bölgesinde rahatlıkla bulunabilen türlerden birisi değildir. Şimdi size düzenli aralıklarla her gün birkaç kaşık andız pekmezi içtiğinizde nasıl bir etki bırakacağını anlatmaya geldi sıra.

Andız pekmezi nasıl yapılır

Sonbahar döneminde olgunlaşan ardıç ağacının kozalakları toplanarak yağlarının çıkarılır ya da pekmez yapılır. Ülkemizde Toros Dağları’nda bol miktarda andız ağacı bulunmaktadır. Biraz acımtırak ve sert bir tadı olan andız pekmezinin faydaları gerçekten okuyanları şaşırtacak durumdadır. Hasta olma ihtimalini vücuttaki toksinleri atmasından ve antioksidan bir özellik taşımasından almaktadır.

Andız pekmezinin yararları

pekmez

Düzenli olarak tüketilmesi halinde vücudun zararlı ve yabancı maddelerden arındırılması, toksinlerin dışarıya atılmasına katkı sağlıyor. Dolayısıyla hasta olmadan önce koruma kalkanına bürünmüş oluyorsunuz. Yani doğal hastalık savar sizi korumaya alıyor. Mikroplar size yaklaşmayı bile aklından geçiremiyor.

Öksürük sorunu olanların andız pekmezinin faydalarından maksimum derecede yaralanması için her gün 1-2 kaşık pekmez içmesi yeterlidir. Kış mevsiminde sürekli olarak nezle, grip gibi kış hastalıklarına yakalananlar aynı şekilde Doğu Akdeniz’in gizemli ağacı ardıç pekmezinden tüketmesi yeterlidir.

Kışın bazılarında kalıcı olan ve sürekli boğazı rahatsız eden öksürükten kurtulmak isteyenlerin andız pekmezinden tüketmesi balgam ve öksürüğü sona ermesi anlamına gelecektir.

Bazı insanlar ağız yarası veya aft oluşumuna bir türlü engel olamaz. Dolayısıyla ağızda meydana gelen her türlü yara hızlı bir şekilde iyileşmesi amacıyla pekmez sizlere şifa dağıtacaktır.

Kandaki zararlı maddelerin temizlenmesi için ve kalp damar rahatsızlıklarının sona ermesi için pekmez içilmelidir. Çünkü kanı temizleme ve aynı zamanda kan yapma etkileri bulunan bu ürün kanın damarlarda düzenli bir şekilde dolaşımını sağlamaktadır. Bu sayede de kalp düzgün bir şekilde görevini yapacaktır.

Pekmezin düzenli bir şekilde içilmesi ile damarda oluşabilecek tıkanıklık ve kalp krizi riski azalacaktır kanın temizlenmesi ile karaciğer ve dalakta rahat bir işlev ile görevini yapacaktır.

Egzama, kaşıntı, alerji gibi cilt problemlerinin önüne de geçen andız pekmezinin mutlaka sıklıkla tüketilmesi gerekir. Çünkü içeriğinde bulunan E vitamini ve kalsiyum cilt problemlerine karşı koruma kalkanı görevini yerine getirmektedir.

Saçlarla ilgili sorunların giderilmesi için de andız pekmezinin yararlı olduğu bir gerçektir. Her zaman düzenli olarak tüketilmesi halinde saç dökülmesinin yavaşladı ve tam olarak dökülmenin durduğu bile söylenmektedir.

İçeriğinde bol miktarda mineral ve vitamin saç sorunlarının tamamen ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Başlangıçta düzenli olarak kullanılması durumunda saçların dökülme hızı yavaşlıyor. En sonunda da saç dökülmesi tamamen ortadan kalkıyor. Kellik bu sayede sorun olmaktan çıkıyor.

Prostat gibi idrar yolu rahatsızlıkları bulunanların sorunu çözmek amacıyla bu şifalı pekmezi düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücutta iltihaplanma oluşumuna engel olmaktadır. Bu sayede başta idrar yolu enfeksiyonları olmak üzere vücuttaki her türlü iltihabın kurutulması kökünün kazınması sağlanıyor.

Bağırsak ve mide problemleri aynı şekilde andız pekmezinin kullanımı neticesinde minimum düzeye çekiliyor. Boşaltım ve sindirim sisteminin dostu olarak kabul edilen buyurun mide ağrılarına ve sindirim sorunlarına çözüm oluyor. Bu sayede bağırsaklar sağlıklı bir şekilde çalışıyor.

Midede kasılma sorunları ortadan kalkıyor vücudun ödem toplama sorunu ve şişkinlikler engelleniyor.

İnsanların çoğu ödem toplama ve şişkinlik sorunlarından muzdarip. Günde bir kaç kaşık andız pekmezi tüketilmesi durumunda antioksidan özelliği bulunan ürün bütün saydığımız sorunların giderilmesine destek oluyor.

Andız pekmezinin yan etkileri nelerdir

Alerjik sorunu olan insanların veya ciddi kronik rahatsızlığı bulunanların dikkatli tüketilmesi tavsiye edilir. Bazı insanlar hassas bir bünyeye sahip olduğu için farklı ürünlere karşı alerji durumu söz konusu olabilir. Bu sebeple her türlü ürünün kullanmadan önce bir hekime danışılması tavsiye edilir. Çünkü ürünler doğrudan tedavi amaçlı değil yardımcı tedavi ürünü olarak düşünülmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir