Axolotl İle Tanışmaya Ne Dersiniz?


Yaygın Adı: Axolotl

Bilimsel Adı: Ambystoma mexicanum

Tip: Amfibi

Beslenme Tipi: Etçil (Karnivor)

Ortalama Yaşam Süresi: 10 – 15 yıl

Boy: Ortalama 30 cm

Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılar sık sık Axolotl’u Meksika Yürüyüş Balıkları olarak adlandırırlar, ancak Axolotl bir balık değil, bir amfibidir. Yaygın bir yanılgı, axolotl ve diğer semenderlerin kertenkele veya sürüngen olduğudur. Aslında, amfibiler tamamen ayrı bir hayvan grubudur. Örneğin, sürüngenlerin ve insanların dört odacıklı bir kalbi olduğunu biliyor muydunuz? Amfibilerin ise sadece üç odalı bir kalpleri vardır.

Axolotl semender, yetişkin yaşamı boyunca larva özelliklerini korumak gibi ender bir özelliğe sahiptir. Neoteny olarak adlandırılan duruma sahip olan semender hayatları boyunca metamorfoz geçirmezler ve dev bir kurbağa yavrusu olarak hayatlarını geçirirler.

Axolotl, diğer birçok amfibinin yanı sıra, ömrü boyunca larva formunda kalır. Bu, solungaçlarını ve yüzgeçlerini koruduğu ve diğer yetişkin semenderlerin çıkıntılı gözleri, göz kapakları ve özelliklerini geliştiremediği anlamına gelir. Normal bir larva semenderinden çok daha büyüktür ve bu larva aşamasında cinsel olgunluğa ulaşır. Bu durumu tanımlamak için bir başka terim “perennibranchiate” dir. Hayvan tamamen sudadır ve ilkel akciğerlere sahip olmasına rağmen, esas olarak solungaçları ve derisiyle solunumu sağlar.

Aztek efsanesine göre, bu gülümseyen semenderlerin ilki, fedakarlıktan kaçınmak için kendisini dönüştüren bir tanrıydı. Bugün, axolotl semenderleri belirsiz bir gelecekle karşı karşıya. Habitatın bozulması ve ithal balıklarla nesli tehdit altında bulunan semender, Mexico City’nin güneyinde, sadece Xochimilco Gölü’nün kanallarında bulunmaktadır.

Diğer Semenderlerden Farklılıklar

Axolotl

Sadece Mexico City yakınlarındaki Xochimilco göl kompleksi içinde bulunan axolotl semenderler, suda yaşayan diğer birçok semenderden farklıdır. Oldukça nadir durumlarda sudan çıkar, ancak büyük ölçüde, Xochimilco’daki göllerinin ve kanallarının dibinde yaşarlar. Tipik olarak siyah veya benekli kahverengidirler, ancak albino ve beyaz renkli olanları da görülebilir.

Pek çok hayvan bir dereceye kadar rejenerasyon yapabilir, ancak axolotl yeteneklerinde neredeyse sınırsız görünmektedir. Biyoloji alanında Prof. Dr. Jeramiah Smith, kafalarını kesmediğiniz sürece, beyninin yarısına kadar da dahil olmak üzere herhangi bir vücut parçasını “neredeyse mükemmel bir kopyasını” oluşturabileceklerini söyledi.

Semender özellikle büyük embriyolara sahip olmanın yanı sıra laboratuar koşullarında başa çıkmayı kolaylaştıran ilave bilimsel çekiciliğe de sahiptir. Embriyosu oldukça sağlamdır. Eklenebilir ve yüksek dereceli bir başarı ile diğer axolotl embriyoların farklı bölümleriyle birleştirilebilir.

Nüfus Azalışı

Axolotls uzun ömürlüdür, yumuşakçalar, solucanlar, böcek larvaları, kabuklular ve bazı balık türleriyle beslenirler. Yaşam alanında üst düzey bir avcı olmaya alışkın olan bu tür, büyük balıkların göl yaşam alanlarına girmesinden dolayı sayısında azalmalar görülmüştür. Doğal tehditler balıkçıl gibi yırtıcı kuşları içerir.

Mexico City’de Xochimilco Gölü kompleksinin sularının çoğunun tahliye edilmesi ve kirlenmesi dolayısıyla popülasyonda azalmalar meydana gelmiştir. Akvaryum ticaretinde de popülerdirler ve kavrulmuş axolotl, Meksika’da yaygın tüketilen bir yiyecektir. Tüm bunlardan dolayı kritik olarak nesli tükenmekte olan bir tür olarak kabul edilirler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.