Ayak Kokusunu Gidermek İçin Çözümler


Genelde erkeklerde görülen ayak kokusu zaman zaman kadınlarda da meydana gelebilir. Ayak kokusu bizi toplum içinde en fazla utandıran durumlardan birisidir. Eğer ayağımız kokuyorsa bir topluluğun içine girerken endişelenmeye başlarız. Bilhassa yaz döneminde ayak kokusu problemi çok daha yaygın bir noktaya ulaşır. Fakat bugün ayak kokusu için birçok yöntem var. Bu yazımızda bu yöntemleri sizler için derledik. Fakat öncesinde ayak kokusunun neden oluştuğuna bir bakalım.

Ayak kokusu genelde terden kaynaklı olarak oluşur. Bu terler bakterilerle bir araya geldiğinde dayanılmaz bir koku oluşur. Bakterilerin karanlık alanları daha çok sevdiği bilinir. Uzun süre çıkarılmayan ayakkabılar da ayak kokusunun meydana gelme olasılığı yüksektir. Öte yandan ayakkabıların çorapsız giyilmesi de son drece yanlıştır.

Bu istenmeyen kokuyu önlemek için aslında öncelikle terlemeyi önlemek gerekir. Terleme engellenirse koku da engellenmiş olur. Çünkü kokuyu sağlayan bakteriler terli ortamlarda yaşar.

Ayak Kokusu Nasıl Önlenir

Ayak
Ayak
  • Ayak kokusunu gidermek için öncelikle terlemeyi sağlayacak sıkı ayakkabılar giymekten kaçının. Derisi kalın olan ayakkabılar da terlemeyi sağlayabilir. Bu yüzden bu giyecekleri giymekten kaçının.
  • Ayak kokusu gidermek için ayakkabılarınıza geceden soda yani maden suyu dökebilirsiniz. Ertesi güne kadar bekleyin. Maden suyu kokuyu biraz olsun önleyecektir.
  • Vazelin yada krem kullanmak da kokuyu bir parça olsun önlemeye yardımcı olacaktır.
  • Kokunun oluşmaması için ayak derinizde mantar oluşmamasına dikkat edin. Başkalarının ayakkabılarını giyerseniz mantar oluşma oranı yükselir. Bu nedenle başkalarının eşyalarını kullanmayın.
  • Çoraplarınızı değiştirmeyi ihmal etmeyin. Sık sık çorap değiştirin. Çorap değiştirmek de ayak kokusuna çözüm olabilir.
  • Ayak kokusu önlemek için ayakkabılarınızın içine gece bir top naftalin koyun. Sabaha kadar naftalin ayakkabınızda dursun. Bu şekilde de ayak kokusunu önleyebilirsiniz.
  • Ayaklarınızda nasır varsa, duştan sonra deriniz yumuşakken nasır taşı ile ovun.
  • Uyumadan önce ayaklarınızı yıkayın ve talk pudrası ile güzelce pudralayın. Bu da terlemeyi ve dolayısıyla kokuyu önleyecektir.

Ayakların kokmaması için ayakların bilhassa yaz mevsiminde düzenli olarak yıkanması gerekir. Giyeceğiniz çorapların daha çok pamuklu tipte olması kokunun yoğunluğunu ciddi oranda azaltacaktır. Bilindiği üzere bazı ayakkabıların özel havalandırmaları oluyor. Eğer bu tip bir ayakkabınız yoksa en azından mevsime uygun bir ayakkabı tercihinde bulunun.

Son dönemde ayak kokusu için bazı cerrahi yöntemler bile geliştirilmiştir. Özellikle bu uygulamalar ter bezleri üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Bazı krem ya da kokular ise ayak kokusunu geçici olarak, önlemektedir. Bitkisel çözüm olarak ise sirkenin bu konuda ön plana çıktığını söylemek gerekiyor. Sirke, bakteri oluşumlarına karşı son derece etkilidir. Ayakları kokan kişiler ayaklarını sirkeli su ile yıkayabilirler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir