Ayı Neden Bazen Gündüz Görürüz?


Ay,dünyamıza çok yakın olduğundan gökyüzünde görüntü olarak yıldızlardan çok büyük görünür.

Ay Eğer konumuna göre güneşten iyi ışık alabilirse, gündüzleri de gökyüzünde rahatlıkla görünebilir.

Ay, Dünya’nın tek doğal uydusudur. Güneş Sistemi içinde beşinci büyük doğal uydudur. Dünya ile Ay arasında ortalama merkezden merkeze uzaklık 384.403 km, yani Dünya’nın çapının yaklaşık otuz katı kadardır.

Ay
Ay

Ay sadece gece görülebilir diye bir şey söyleyemeyiz. Atmosferimiz oduğundan, gökyüzü gündüzleri karanlık olmuyor, eğer atmosfer olsaydı güneşle birlikte yıldızları da görebilecektik. Ayın yüzeyi yansıtıcıdır. Koyu renktedir. Biz gökyüzünde aya baktığımızda sadece onun güneşten yansıttığı ışığı görüyoruz. Aslında parlak yıldızların olduğu bölgede gökyüzünün parlaklığı da biraz farklıdır ama bu farkı pek algılayamayız. Ama ayın olduğu bölgede ışık yeterli ise geceki gibi çok parlak olmasa da onu görebiliriz.
Güneş kadar ışık saçmıyor ama yine de gökyüzündeki en parlak yıldızdan 75.000 – 100.000 kat daha fazla ışık yansıtabiliyor.

Güneşi büyük bir ışık kaynağı, Ayı da büyük bir yansıtıcı madde olarak düşünebiliriz. Bazı durumlarda ışık kaynağının ışığını doğrudan görmesek bile, yansıtıcı maddenin yansıttığı ışığını görebiliriz. Bu , geceleri olan durumdur. Güneşi göremeyiz ; çünkü dünyamız ondan gelen ışığı bloke etmiştir. Ayı, yani yansıtıcı maddeden yansıyan ışığını görebiliriz. Ayın dünyamız etrafındaki dönüş süresi ile kendi etrafındaki dönüş süresi hemen hemen aynı olduğundan, biz ayın hep bir yüzünü görürüz ama ay, dünya ile güneş arasındayken bize bakan yüzü karanlık, güneşe bakan arka yüzü aydınlıktır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir