Bağırsak Gazı Hakkında İlginç Bilgiler


Her gün yaklaşık olarak 14-15 defa gaz çıkarırız. Bu sağlıklı bir insanda mutlaka olması gereken bir durumdur. Üstelik kadın ve erkek arasında gaz çıkarma açısından bir fark yoktur. Gaz hakkında ilginç bilgilerden bir derleme yaptık. İşte, insan gazı hakkında bilmediklerimiz;

Bağırsak gazı bileşimi nedir?

Yemek yemek, yutkunmak ve sindirim yapmak sırasında sürekli olarak gaz oluştururuz. Fakat, insan gazının çoğunluğu, bağırsaklarda olan bakteriler tarafından kimyasal tepkimeler ile oluşur. Yellenme ile çıkarılan gazda, %59 azot, %21 hidrojen, %9 karbondioksit, %7 metan ve %4 oksijen vardır.

Bağırsak gazı neden kokar?

Bağırsak gazının kokmasının başlıca nedeni sülfür gazıdır. Fasulye, lahana, peynir, yumurta, gazlı içecekler, mantar ve soğan sülfürü arttırdığından kokuyu daha fazla almanızı sağlar.

Bağırsak gazı neden ses çıkarır?

Aslında gazın kendisi sesli değildir. Bağırsaklarda sıkışan ve ileriye doğru basınçla itilen gaz, bağırsak duvarını titretir. Bu sayede gaz dışarıya çıkarken ses oluşur. gaz miktarı, gazın çıkmasını sağlayan basınç, anüste olan kasların sıkılığı gazın çıkış sesinin gücünü verir.

Ne sıklıkta bağırsak gazı oluşur?

Ortalama 14-15 defa gaz çıkarırız. Ortalama bir insan 113 saat hayatı boyunca gaz çıkarır. Sağlıklı bir yetişkin günde 500-600 milimetre gaz çıkarmalıdır.

Bağırsak gazının hızı nedir ve tutulursa ne olur?

Bağırsak gazı, saniyede 3.04 metre yani 10.8 kilometre hızla çıkar. Bu gazın burnumuza gelmesi ise yaklaşık 5-10 sn. kadar süre alır. Bağırsak gazı tutulur ve salınmaz ise, geriye gidemediğinden birikme yapar ve karın şişliği, kramp ve ağrılar oluşur.

Bağırsak gazı alev alır mı?

Bağırsak gazı içinde olan metan ve hidrojen yanıcı gazlardır. Kolayca alev alarak, hasar verebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir