Basur Nedir Ve Basura Neler İyi Gelir?


Basur hastalığı birçok kişide görülebilen ve kabızlık sonrasında zorlamadan kaynaklı ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu rahatsızlık tıp dilinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan biri dış basur olurken, diğeri ise iç basur olarak isimlendirilmektedir. Basura neden olan bir diğer etken ise makat bölgesini doğrudan etkileyecek meslek ya da uğraşlar ile ortaya çıkmaktadır. Uzun süre oturmak, uzun süre bisiklet kullanmak ya da uzun süre oturmaya neden olan olacak her hangi bir faaliyette bulunmak makat bölgesini zorlayacağından basura neden olmaktadır.

Basur Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Eğer makat bölgesinde kanama ve kan akıntısı görülmüşse basur olma olasılığı çok fazladır. Basurun en önemli belirtilerinden biri makat bölgesinde kan görülmesidir. Eğer iltihaplanma mevcut ise basur olma ihtimaliniz var ve toplardamarda meydana gelen bu iltihaplanma sonrasında mutlaka uzmana görünmeniz gerekmektedir.

Basura Ne İyi Gelir Ve Basur Olan Kişi Ne Yapmalıdır?

Basur olan kişide, ağrılar olacağından uzmana görünerek ağrıları gidermek için ağrı kesici almak gerekiyor. Ağrı kesicileri almanıza rağmen ağrılar dinmiyor ve sizi rahatsız ediyorsa, uzman kontrolü ve tavsiyesi üzerine sıcak su uygulaması yapabilirsiniz. Sıcak su uygulamasını yaparken mutlaka uzman tavsiyesi ile yapmalısınız. Ağrılarınız çok ve uzmana gitmeye zamanınız yoksa sıcak su uygulamasını kendinizde yapabilirsiniz. Öncelikle sıcak suyu bir leğene doldurmanız gerekiyor. Dolduracağınız sıcak su çok aşırı derecede sıcak olmamasına dikkat ediniz. Leğene doldurduğunuz suya yavaşça oturun ve ılıyana kadar suyun içinde bekleyin. Sıcak su ağrılarınızı azaltacak ve basur bilgesini yumuşatarak geçmesine yardımcı olacaktır.

Temizlik basur rahatsızlığında çok önemlidir ve bu nedenle makat bölgesini sık sık temiz tutmaya gayret edin. Eliniz ile temizleyemiyorsanız, taze papatya çayı ile makat bölgesini temizleyebilir ve rahatlayabilirsiniz.

Çok ağrınız var ise basur memeleriniz kurumuş olmalı ve bu size fazlası ile ağrı yapacaktır. Dışarı çıkan bu kuru uçların nemlendirilmesi gerekir.  Kuru uçların nemlendirilmesi için zeytinyağı ya da vazelinden yardım alabilirsiniz. Vazelin yoğun kıvamlı olduğu için kullanımı zor olabilir, canınızın yanmasına neden olabilir. Ancak daha uzun süreli nemlendirme sağlar. Canınızın acısına dayanamıyorsanız bir pamuğu zeytinyağına batırın ve gerekli bölgeye dokundurarak nemlendirmeye çalışın. Daha sonra nemlendirdiğiniz basur memelerini içeri doğru itmeye çalışın. Çünkü makatın dışında olan basur memeleri sürekli olarak ağrı ve yanmaya neden olur, zamanla kanama ve iltihaplanmaya dönüşebilir.

Sıcak Suyun Basura Faydaları

Canınızı yakmayacak derecede olan sıcak su basur ağrılarına birebir iyi gelen bir yöntemdir. Suyun sıcaklığı ile gevşeyen damarlar ve kaslar ağrınızın hafiflemesine yardımcı olur.

Ayrıca ağrı kesici etkisi olan karanfil çayını da ağrılarınızı dindirmek için kullanabilirsiniz. Sıcağa yakın ılık su ile dolu leğenin içine biraz karanfil çayı ilave edin. Çayın demlenmesini bekler gibi birkaç dakika bekleyin. Böylece etkisi daha da artacaktır. Daha sonra içinde karanfil çayı da olan bu suya oturarak yarım saat kadar bekleyin. Yarım saatin sonunda ağrılarınızın minimuma indiğini göreceksiniz.

Basur, ağrının yanı sıra çok fazla kaşıntı hissi de yaratır. Bu kaşıntı hissi gündelik yaşamda sizi zor durumda bırakabilir. Kaşıntı hissini en aza indirebilmek için de papatya çayından  destek alabilirsiniz. Sprey şişesine doldurduğunuz papatya çayını kaşıntı olan basur bölgesine birkaç kez sıkın. Papatya çayı kaşıntıyı azaltmasının yanı sıra aynı zamanda bölgede oluşan ağrıyı dindirmeye yardımcı olur. Ancak basur tedavisinde en önemli nokta bölgeyi mutlaka temiz tutmaktır.

Basur şikayetleriniz varsa mutlaka uzman bir doktora danışmayı unutmayınız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.