Bayram namazı nasıl kılınır?


Bayram namazı senede iki kez, iki rekat olarak kılınır. Bu namazın cemaatle kılınması gerekir. Bayram namazı için ezan okunmaz, kamet getirilmez. Bayram namazı, bayramın birinci günü, güneşin doğmasından yaklaşık 45-50 dakika sonra kılınır.

Bayram namazının kılınışı

Bayram namazının kılışını şöyledir: Camide cemaat, imamın arkasında düzgün bir şekilde saf tutar. “Niyet ettim Allah rızası için Ramazan/Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama” diyerek niyet edilir. İmam ve cemaat tekbir alıp ellerini kaldırır, sonra da bağlar. İmam ve cemaat sessizce Sübhanake duasını okur.

Bundan sonra imam üç kere tekbir alır. İmam ve cemaat, ilk iki tekbirde ellerini kaldırır ancak bağlamadan yanlara bırakır. Üçüncü tekbirden sonra eller bağlanır. İmam içinde eüzü besmele çeker ve açıktan Fatiha suresi ile Kuran-ı Kerim’den bir bölüm okur. Cemaat bir şey okumadan sessizce imamı dinler. Sonra imamla birlikte rükü ve secdeler yapılıp ikinci rekata kalkılır. Ayaktayken imam açıktan Fatiha suresi ile Kuran-ı Kerim’den bir bölüm okur.

Sonrasında imam üç kere sesli olarak tekbir alır. Her tekbirden sonra eller kaldırılır ancak bağlanmadan yanlara bırakılır. Üçüncü tekbirden sonra imam “Allahü ekber” diyerek dördüncü tekbir alır. Rükü ve secdeler yapıldıktan sonra oturulur, diğer namazlarda olduğu gibi Ettehıyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena duaları okunur, selam verilir ve bayram namazı tamamlanır.

Bayram namazı kılındıktan sonra imam minbere çıkıp hutbe okur. Hutbede bayramın önemi, İslam kardeşliği, dinimizin toplumsal birlik ve dayanışmaya verdiği önem vb. konularda cemaat bilgilendirilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir