Bebek Banyo Havlusu Nasıl Seçilir?


Banyo yapmak bebekler için oldukça eğlencelidir. Suyla oynamak bebekler için oldukça keyif verici bir durumdur. Kimi bebekler içinse tam tersi olabilmektedir. Özellikle küçük yaşlarda su fobisi oluşma ihtimali de vardır.

Bebekler için banyo yapmanın keyif verici ya da sıkıcı olması anne babanın elindedir. Banyo yapmayı bir aktiviteye dönüştüren anne babalar bu konuda sıkıntı yaşamazlar.  Çünkü bebeğin mutlu olması ve banyo yapmaktan keyif alması anne baba için de avantajlıdır.

Bebeğin banyo yapmaktan hoşlanması için, banyo malzemelerinin özenle seçilmesi gerekir. Özellikle su oyuncaklarının olması ekstra avantaj sağlar. Bebeğe banyonun kendisi için özel olarak seçilmiş bir küvette yaptırılması da bebeği mutlu kılar.

Bebek banyo eşyalarının keyifli olmasının yanı sıra özel ve sağlıklı olmasına da dikkat edilmelidir. Örneğin bebek banyo havlusu tercih edilirken, çok yumuşak olmasına dikkat edilmelidir. Havlunun vücudu tahriş etmeyen bir kumaştan üretilmiş, anti alerjik ve anti bakteriyel olmasına özen gösterilmelidir. Pamuklu ve suyu emen bir banyo havlusu alınmalıdır. Bunun dışında bir ürün kullanıldığı takdirde, bebeğin cildi tahriş olabilir ya da beklenmeyen bir reaksiyon gösterebilir.

Bebek banyo havlusu yerine, bornoz da tercih edilebilir. Fakat yeni doğan bebeklerde banyo havlusu daha kullanışlı olacaktır. Bornoz bir yaşından sonra tercihe uygun hale gelebilir.

Bebek banyo havlusunun temizliği de sık sık sağlanmalıdır. Havlu ıslandığında bakteri üretmek için uygun hale gelir. Bu yüzden ıslandığı anda çamaşır makinesinde uygun devirde yıkanmalıdır. Asılarak kurutulmalı ve nemden uzak, ışık görmeyen bir alanda saklanmalıdır.

Bebek şampuanları, banyo sabunları  ya da duş jelleri tercih edilirken de dikkatli olunmalıdır. Göz yakmayan ve kimyasal içermeyen ürünler olmasına dikkat edilmelidir. Bebekler için özel olarak üretilmiş kozmetik ürünleri tercih edilmelidir.

Kısacası bebek için banyo havlusu seçilirken, bebeğin cildini acıtmayacak ve tahriş etmeyecek kumaşa sahip olmasına dikkat edilmelidir. Mutlaka pamuklu bir kumaş olmalı ve bebeği kurulamada yüzde yüz etkili olmalıdır. Ayrıca beyaz ya da krem gibi açık renk bir havlu tercih edilmelidir. Bunun sebebi banyo havlusunun kolay temizlenebilir olmasıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir