Bebek Giysileri Nasıl Seçilir?


İnsan hangi yaşta olursa olsun giysi, hep önem taşımıştır. Bu önem gerek görüntüyü, gerek markayı gerekse kaliteyi kapsar.

İnsanlar kimi zaman giysi konusunda markalı olmasına dikkat ederken kimi zaman da işlevine dikkat edebilirler. Ayrıca bulunulan konum da kıyafet seçiminde etkilidir. Örneğin evde tercih edilen ürünler daha spor ve rahatken, dışarıda giyilen kıyafetler daha resmi ve şıktır. İş için giyilen kıyafetler de işin ne olduğuna bağlı olarak farklılık gösterir.

Giysilerin farklılık göstermesinde yaş grubu da etkendir. Yaş değişimine göre kıyafette tercih edilen özellik farklılık gösterir. Özellikle bebek kıyafetlerinde bu durum net bir şekilde görülür. Bebek kıyafetleri  işlev ve kumaş cinsine öncelik verilerek seçilir.

Peki, bebek giysisi alırken nelere dikkat edilmeli ve giysiler nasıl seçilmelidir?

Bebek cildi oldukça narin ve hassastır. Bu sebeple bebek için seçilen kıyafetlerin deseninden, görüntüsünden önce kumaşına bakılmalıdır. Kumaşın yüzde yüz pamuktan meydana gelmiş olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle yeni doğan bebeklere pamuklu giysi dışında bir şey giydirilmemelidir.

Bebek kıyafeti seçiminde ikinci olarak değerlendirilmesi gereken özellik, işlevselliktir. Giysinin kolay giyilip çıkartılabilen türden olması gerekir. Bebeği annesi giydirirken zorlanmamalı ve bebeğin de giysiyi giyerken canı acımamalıdır.

Bebek giysisi seçiminde renk tercihi de önemli bir noktadır. Yeni doğan bir bebek için, özellikle çok canlı tonlara sahip renkte giysiler alınmamalıdır. Bunun nedeni bebeğe nazar değmemesidir.  Batıl bir inanç gibi algılansa bile, bilimsel olarak her insanın bir enerjisinin olduğu unutulmamalıdır. Bebekler bu konuda oldukça hassastırlar. Bu nedenle çokça dikkat edilmelidir.

Bebek kıyafeti seçilirken,  bebeğin üzerine uygun büyüklükte olmasına özen gösterilmelidir. Yapılan yanlışlardan biri de kıyafetin büyük alınmasıdır. Üzerine bol gelen bir kıyafetle bebek rahat edemez. Bu yüzden boyuna ve kilosuna dikkat edilerek kıyafet alınmalıdır.

Sentetik ve naylon tarzı kumaşlar kesinlikle tercih edilmemelidir. Ayrıca bebek terlediğinde teri emebilecek kumaşta giysiler alınmaya özen gösterilmelidir.

Bebek kıyafetleri alındıktan sonra mutlaka yıkanmalıdır. Yıkanmadan asla bebeklere giydirilmemelidir. Ayrıca yıkama işlemine de özen gösterilmelidir. Bebeğin kıyafetleri makinede yıkanacaksa, başka kıyafetlerle birlikte yıkanmamalıdır. Elde yıkanacak ise sıcaklık olması gerektiği gibi ayarlanmalı ve özel deterjan kullanılmalıdır. Ayrıca temizlenen kıyafetler mutlaka ütü yapılarak kullanılmalıdır. Toz ya da rutubetin olmadığı yerlerde saklanmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir