Bluetooth Kulaklık Nasıl Kullanılır?


Kablo sorununu ortadan kaldırması ve oldukça kullanışlı olması nedeniyle bluetooth kulaklıklar son yıllarda tercih edilen ürünler arasındadır. Telefona temas etmeden görüşme yapabilmeyi, müzik dinlemeyi sağlayan bu ürünler marka ve modele göre farklılıklara sahip olsa da temelde aynı çalışır.

Bluetooth kısa mesafeli radyo frekansı ile haberleşme teknolojisidir. WPAN (Wireless Personal Area Network) yani kısa alan içinde kişisel veri ağı şeklinde sınıflaması yapılabilir. 2,4 GHZ frekansta iki cihaz arasında kablosuz bağlantı kurulmasını sağlar. Yaklaşık olarak 10-100 metre mesafede çalışır. Cihazın kalitesi kullanım amacı bu mesafeyi belirler.

Etki alanı içinde birçok cihaz olsa da frekansların karışmaması için ayrı bir teknoloji kullanılarak olası parazitlenme engellenir. Bu teknolojide iki cihaz arasında ilk bağlantı kurulduktan sonra saniyede 1600 kez frekans değişikliği ile bağlantı kurulur. Bazen etki alanı içinde başka cihazlarla çakışmalar olsa da saniyede 1600 kez değişiklik yapıldığı için bu hissedilmez.

Bluetooth Kulaklıkların Özellikleri

Bluetooth kulaklık kablo yerine bluetooth sistemi entegre edilmiş bir kulaklıktır. Enerji depolama özelliği bulunur. Genel olarak telefonu temassız kullanım imkanı sunar. Bu nedenle araba kullanırken, spor yaparken tercih edilir. Üzerinde bulunan tuşlarla müzik değiştirilebilir, aramalar cevaplanabilir, ses seviyesi ayarlanabilir. Özellikle trafikte gelen aramanın cevaplanması oldukça dikkat dağıtan bir durumdur. Mikrofon eklentisi sağlanmış bluetooth kulaklık ile bu sorun bir miktar engellenir.

Nasıl Kullanılır?

Bluetooth kulaklığın diğer tüm bluetooth sistemlerde olduğu gibi cihazla eşleştirmek gerekir. Bunun için ilk olarak kulaklıktaki mavi ışık yanıp sönmelidir. Bu durumda cihaz aktif demektir. Telefonda ya da bilgisayarda erişim noktası ya da ses cihazları araması yapılıp cihazla eşleşme sağlanır.

Bluetooth sistemi her cihazla uyum sağlayamaz. Kulaklık alırken buna dikkat etmek gerekir. Ericsson firması tarafından bulunduğu 1994’ten bu yana sürekli olarak geliştirilmiş olan bu teknoloji 2.0, 3.0, 4.0 gibi sürümlerde çalışır. Bluetooth sistemleri kullanışlı olmasının yanında güvenlik açığı da barındırdığından kullanılan cihazda bir güvenlik yazılımı da bulundurulmalıdır. Özellikle son zamanlarda şifre hırsızlığı için bluetooth sistemleri üzerinde açıklar değerlendirilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir