Briç Nasıl Oynanır?


Popüler iskambil kağıdı oyunlarının başında briç gelir. Briç oyunu şans faktörünü de azalttığı için daha çok satranç gibi bir spor dalı ile kıyaslanır. Çünkü her oyuncu her eli turnuva briç oyunları dahilinde oynayabildiği için daha çok zeka ve strateji faktörleri devreye girer. Briç oyunu kendine ait kuralları ve farklı özellikleri ile oynanır.

Briç Oyunu Nasıl Oynanır?

briç
briç
  • Bir koz oyunu olan briç, kuralları çerçevesinde 4 kişi tarafından oynanır. Yarışmaları, turnuvaları ve kendine ait federasyonları olan bu oyun dünya genelinde bilinen ve oynanan bir iskambil oyunudur. Briç oyununun nasıl oynandığı da çeşitli maddeler ile anlatılabilir.
  • Briç oyunu 52 kartlık bir iskambil destesinin oyunculara dağıtılması ile oynanır. Her oyuncuya 13 adet iskambil kağıdı verilir. Oyun öncesi kağıt dağılımı bu şekilde sağlanmış olur.
  • Temel olarak briç, bir koz oyunudur. Bundan dolayı kart takibinden diğer oyuncuların konuşmalarına kadar her nokta önem taşır.
  • Briç oyunu aynı zamanda bir ortaklık; bir tür partnerlik oyunudur. Dört taraflı bir masa etrafına karşılıklı oturan oyuncular birbirlerinin eşleridirler. Bu şekilde ortaklık kurulur.
  • Briç oyunu, kağıtları dağıtan oyuncunun konuşmaya başlaması ile oynanmaya başlanır. Bu konuşmaya ise “deklerasyon” denir.
  • İki ortak birlikte yapabilecekleri en iyi kontratı (ihale gibi düşünülebilir) ifade ederler. Yüksek söyleyen oyunu oynar, diğeri ise elini yere açar. Oyunu oynayan kişi “dekleran”, yere elini açan kişi ise “dummy” olarak adlandırılır.
  • Kontrat denilen ve ihale gibi düşünülen terim ise alınabilecek el sayısını ifade eder. Toplamda 13 el döndüğü için iki ortak kaç adet el alabileceklerini bulmaya ve bunu ifade etmeye çalışırlar. Bu noktada kozun önemi devreye girer.
  • Kontratı ilan eden ortaklar bir yandan kozu da söylerler. Sahip olunan kozun üzerine ise 6 eklenir ve kontrat oluşur. Örneğin; koz kupa ve toplam 3 kupa var ise 6 eklenip 9 sayısı bulunur ve ilan edilir. Bu şekilde ortaklar 9 el (löve de denir) almaya gayret ederler.
  • Briç oyununda renklerin arasında da temel bir hiyerarşi vardır. Bu hiyerarşi daha çok kontratı yükseltirken devreye girer. Maça, kupa, karo ve sinek olarak yukarıdan aşağıya söz konusu hiyerarşi ifade edilebilir. Oyuncular kontratı yükseltirler ya da düşürürlerken söylenen kozun seviye olarak altında bir koz ile kontrat sayısını eşit tutamazlar. Örneğin; masada 3 kupa olarak kontrat konuşulurken, sırası gelen oyuncu kontratı “3 sinek” olarak tekrarlayamaz. Eğer aynı sayıda kontrat söylenecekse seviye yükselmelidir. Yoksa kontrat artırılır.
  • Oyunda “çakma” terimi ile bilinen hareket ise kozun diğer kartları almasıdır. Kozsuz briç oyunlarında ise doğal olarak çakma durumu olmayacak ve büyük kartlar küçükleri alacaktır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir