Camın İcadı Yapılışı ve Tarihçesi


Yaşam alanlarımızın neredeyse tamamında yer alan camların tam olarak hangi tarihte üretildikleri bilinmemektedir. Camın icadı hakkında söylemlerde bulunan kişilerin büyük bölümü camın insanlık tarihi kadar eski olduğunu dile getirmektedir. Bu söylem bize çok enteresan geldiğinden dolayı camın tarihçesi hakkında araştırma yaptık ve elde ettiğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

Camın tarihçesi tam olarak bilinmese de yapılan araştırmalar sonrasında en eski camın milattan önce 1550’li yıllarda üretildiği belirlendi. İlk camın ünlü bir Firavun olan Firavun Amenhotep için yapıldığı tespit edilmiştir. Tespit edilmiş olan bu cam bir boncuktur.

Cam kültürü eski bir kültür olmasına rağmen Anadolu topraklarında cam işlemeciliği bir zamanların ünlü devleti olan Selçuklular tarafından yaygınlaştırıldığı bilinmektedir. Artuklular döneminde özellikle cami ve medreseleri süslemek amacıyla kullanılmıştır. Osmanlı devletinin imparatorluk haline gelmesi ile birlikte özellikle 17. yüzyılda cam sanayisinde ciddi gelişmeler olmuştur.

Cam geniş bir ekonomik pazarı olmasından dolayı birçok ülkenin yatırım araçları arasında yer almaktadır. Bu nedenden dolayı cumhuriyetin ilanından sonra ülkemiz topraklarından cam sanayi hızlı bir gelişme göstermiştir. Ülkemizdeki en eski cam sanayisi Paşabahçe’dir. Çok eski bir kuruluş olmasından dolayı günümüzde de bu işletmeye rakip olabilecek düzeyde bir işletme bulunmamaktadır. Paşabahçe fabrikası ülke ihtiyacını yeterli düzeyde karşılayamadığından dolayı ilerleyen yıllarda Şişecam adıyla bir fabrika kurulmuştur. Şişecam fabrikasında cam sanayisinin en modern tezgahları kullanıldığından dolayı bu işletmede üretilen camlar herkesin beğenisini almıştır. Günümüzde Şişecam fabrikaları cam sanayisinin en kaliteli ürünlerini yaptığından dolayı yapılan ürünleri yurtdışına ihraç edebilecek hale gelmiştir. Bu durumda ülkemizde cam sanayisinde lider ülke konumuna gelmesini sağlamıştır.

Cam silisli kumun içerisine soda ve potas katılması ile üretilen bir maddedir. Üretilen camlar saydam ve yarı saydam olabilmektedir. Isıtıldıkları zaman şekillendirilebildiğinden dolayı cam ile üretilen çok sayıda ürün bulunmaktadır. Camlar kırılgan yapıda olsa da içeriklerine alüminyum gibi malzemeler katılarak mukavemetli hale gelebilmektedirler. Alüminyum ile sertleştirilmiş olan camlar günümüze kurşun geçirmez camlar olarak tanımlanır. İçerisinin aydınlık olmasını ancak bir o kadar da güvenlikli olmasını arzu eden tesisler kurşun geçirmez niteliği olan camlara yönelmektedir.

Sağlık uzmanları cam şişeler içerisinde yer alan besinlerin daha uzun süre dayanabildiklerini ve bakteri üreme oranının aşırı derecede düşük olduğunu açıkladılar. Tüm bu nedenlerden dolayı tüketicilere sağlıklı bir şekilde hizmet etmek isteyen firmalar ürünlerini cam şişeler içerisinde muhafaza ederek satmaktadır. Bu maliyetli bir yöntem olsa da günümüzde sağlık her daim ön planda olduğundan dolayı tüketiciler cam ile muhafaza edilmiş olan ürünlere talep göstermeye devam ediyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir