Can Yücel kimdir?


Eski Milli Eğitim Bakanı, Hasan Ali Yücel’in oğlu olarak 1926 yılında İstanbul’da doğan Can Yücel, en iyi Türk şair ve yazarları arasındadır. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Filoloji bölümü mezunudur. Doğumdan itibaren siyaset içinde olduğundan pek çok siyasi şiir ve yazı yayınlamıştır.

Üniversiteyi bitirdikten sonra bir süre Londra’da Cambridge Üniversitesinde eğitim almıştır. Hatta bu dönemde Londra’da BBC radyosunda spiker olarak da çalışmıştır. Türkiye’ye döndükten sonra Bodrum’da turist rehberliği yapmış ve daha sonra İstanbul’a yerleşerek çeviri işleri ile ilgilenmiştir. 1956 yılında evlenmiş ve 2 kızı bir oğlu olmuştur. Datça’yı çok seven, Can Yücelyaşamının son dönemini burada geçirmiştir. Dönemin meşhur dergileri olan Leman ve Öküz dergilerine her hafta şiir ve yazı yazmıştır. 1999 yılında Datça’da vefat etmiştir. Şu an mezarı Eski Datça’da bulunmaktadır.

1945-65 yılları arasında, Yenilikler, Dost, Dönem, Sosyal Adalet, Şiir Sanatı, Beraber, Ant, İmece ve Papirus dergilerinde çalışmış ve pek çok şiiri, yazısı yayınlanmıştır. Fakat, Sanat Emeği, Birikim ve Yeni Düşün dergilerinde yayınladığı şiir, yazıları ile tanınmıştır. 1965 yılında siyaset hakkında yazı yazmaya başladığında pek çok hayrana sahip olmuştur.

1971 yılında Can Yücel, Che Guavara ve Mao’dan çeviriler yaptığı için tutuklanmıştır. 15 yıl alınan hapis kararı, Bülent Ecevit’in 1974 yılında çıkardığı genel af ile hapisten çıkmıştır. Hapis döneminde, Bir Siyasinin Şiirleri kitabı yayınlanmıştır. Can Yücel, toplumsal duyarlılık, vatan sevgisi ve siyasetin etkileri üzerine çok iyi bir gözlemcidir. Yalın dili ile dönemin en önemli şairlerindendir. İnsanlar, aşk, olaylar, duygular hep ilham kaynağı olmuştur.

Can Yücel’in önemli kitapları ; Yazma, Sevgi Duvarı, Bir Siyasinin Şiirleri, Ölüm ve Oğlum, Şiir Alayı, Rengahenk, Gökyokuş, Can Feda, Kısa Devre, Güle Güle, Kuzgunun Yavrusu, Gezintiler, Seke Seke sayılabilir. Yazıları ise, Düzünden, Ve Can’dan Yazılar ismi ile basılmıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir