Çelik Çomak Oyunu Nasıl Oynanır Ve Kuralları


Bu yazımızda geleneksel bir oyun olan ve fırsatta büyük bir zevkle oynanan çelik çomak oyunun nasıl oynandığından ve kurallarından bahsedeceğiz.

İki takım arasında oynanan ve bir puanlama sistemine dayanarak kazanın ve kaybedenin belirlendiği çelik çomak oyunu genel toprak zeminlerde biri kısa biri uzun iki değnekle
oynanır. Kısa çubuğa çelik denir. İki üç parmak kalınlığındadır. Toprağa kazılan küçük bir çukura konur. Genelde bir metre kadar olan uzun değneğe çomak denir.

Çomakla çeliğe vurulur ve sekmesi sağlanarak tekrar çomakla yere çarpmadan uzağa doğru fırlatılır. Yere düşmemesi için rakip takım çabalar, yere düşerse, hücumdaki takım kazanır. Rakibe çeliği sekerek taşıma cezası verilir. Rakip takım çeliği havada yakalarsa puan kazanır. Hücum hakkı o takıma geçer.

Kısa ve uzun versiyonları olan bu oyun genel itibariyle bu şekilde oynanır. Kalabalık gruplarda eleme sistemi uygulanır. Puanlama sistemi ufak tefek hesaplama kurallarıyla genişletilebilir. Bu kurallar çeliğin çukura düşmesi, çeliğin yere düşmesi, çeliğin havada tutulması şeklinde hesaplanarak puanlanır.

Çelik çomak oyunu sert zeminlerde oynanırsa çeliğin sekmesi için alternatifler oluşturulur. Dar alanlarda oynanan çelik çomak için fırlatma işlemi itekleyerek gerçekleştirilir.

Çelik çomak oyunu tahta parçalarıyla oynandığı ve kuvvet uygulandığı için tehlikeli bir oyundur. Oynayan kişilerin kendilerini sakınmaları gerekir.

Gelenek ve göreneklerimizde kadim bir yeri olan çelik çomak oyunu uzun yıllardır oynanan bir Anadolu oyunudur.

Bu yazımızda çelik çomak oyunun nasıl oynandığından ve kurallarından bahsettik, yararlanmanızı dileriz.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir