Çocuklar İnternette Ne Kadar Vakit Geçirmelidir?


Teknolojinin çok ilerlediği bu çağda, çocukların internetle tanışmamaları mümkün değildir.  Çünkü internet, hayatımızın her anına eşlik etmekte ve her an yanımızda taşımaktayız. Tabiİ ki çocuklar için de bu kolaylığı yok sayamayız, ancak kullanımına yönelik bir takım önlemler alarak çocuğun gelişimine katkısı sağlanabilir. Mesela; çocuğun internette ne kadar vakit geçirmesi ve nasıl kullanmasıyla ilgili bir çalışma yapılabilir.

Bunun için de 2-4 yaş arasındaki bir çocuğun konsantrasyonu kısıtlı olduğu için, 20 dakika gibi bir zaman diliminde, tam verimli bir çalışma yapılabilir. Bu anlamda bu yaş grubu çocukları için, internet kullanımı da yarım saati geçmemeli ve anne-baba kucağında gerçekleşmelidir. 5 yaş grubu çocuklar artık yalnız başlarına internet kullanabilecek bir çağa gelmişlerdir. Özellikle bu yaş ve üzeri çocuklarda internete olan merak daha fazla arttığından anne-baba kontrolü altında olması kaydıyla her gün 1 saat çocuğun internet kullanmasına izin verilmelidir. Kontrolün sağlanması için de, aile bireyleri, interneti çocuğun odasında değil, onların daha rahat görebileceği oturma odaları ve salonlarda olmasında fayda vardır. Böylece çocuğun merakı giderilerek öğrenme kabiliyetine katkı sağlanır. Ebeveynlerin bu hususta gözetimleri büyük önem arz etmektedir.

çocuk

Çünkü bu yaş grupları olan çocukların alışkanlık kazanma dönemleri olduğu için, kontrolün sağlanması çok önemlidir. Bu yüzden internet kullanımının yanında farklı bir aktivite yapılması da sağlanmalıdır. Örneğin; bir saat internette oyun oynamasına izin verildikten sonra, resim yapmalı ya da bir spor aktivitesi çocuğa kazandırılmalıdır. Böylece büyüme dönemini sadece sanal ortamda yaşamaması sağlanır.

İnternet, sadece sosyal ve kültürel etkinliklerle ilişki kurulacak düzeyde kullanılırsa, bu çocuğun sosyalleşmesine engel teşkil edecektir. Bu da çocukta kendi içine kapanma veya çekingen olma hissine neden olacaktır. Yani sadece internette sohbet yapacak olan bir çocuk, dışarı çıkıp sosyal olma isteği ya çok az ya da hiç olmayacak. Bu tehlikeyi önlemek için, esas olarak aileye düşen görev, internetin, onların merak ettiklerini araştırabileceği, dünyayla iletişim kurabileceği bir araç olarak kullanılması gerektiğinin aşılanmasıdır.  Bu şekilde kullanıldığı takdirde aile ve çevre ilişkiler de zarar görmeyecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir