Dışarıda Çocuğunuzla Oyun Oynamanın Faydaları


Oyun; çocuğun öğrenmesi, taklit etmesi, iletişimini güçlendirmesi, sosyal değerler kazanması, kendini ortaya koyup ispatlaması için çok güzel imkanların olduğu mutlu fonksiyonel bir süreçtir. Tüm bunları göz önüne alınca çocuğunuzun büyümesi, gelişmesi için basıl besinlere ihtiyacı varsa ruhunu beslemesi ve öğrenmesi içinde oyuna ihtiyacı vardır.

Çocuğunuzla oyun oynayarak hem kaliteli ve güzel zamanlarınızı beraber geçirdiğiniz harika anılara sahip olacaksınız. Hem de sizi birinci elden gözlemleyerek ve taklit ederek öğrenme becerilerini geliştirecek.

Çocuğunuzla Oyun Oynarken Yaratıcı Olun

 Erken yaşta çocuğun tek öğrenme aracı oyundur. Sizde çocuğunuzla oyun oynarken yaratıcı olmaya özen gösterin. Onun daha önce fark etmediği şeyleri fark etmesine yardımcı olun. Yol gösterin ama müdahale etmeyin. Bırakın kendisi yapmaya çalışsın. Yaptığındaysa yüzünde ki o zafer ifadesinin tadını çıkarın.

Çocuğunuzla birlikte oynayacağınız farklı oyunlar yaratmaya çalışın. Yaratıcı ve hayalci olun. Bir oyun üzerinden hikayeler yazarak çocuğunuzun da hayal dünyasını genişletin.

Çocuğunuzla Oyun Oynarken Eve Kapanmayın Dış Dünyayı Keşfe Çıkın

çocuk

 Çocuk için sürekli aynı ortamda bulunmak onun hayal dünyasını köreltir. Mümkün olduğu kadar dışarı çıkartıp hem temiz hava almasını sağlayın hem de dış dünyanın farklı uyaranlarına maruz kalmasına izin verin. Dikkatini çekebilecek bir kuş, kedi, araba ya da parklarda ki kaydıraklar her şey onun için yeni ve keşfedilmeyi bekleyen bilinmezlerle dolu bir dünyadır.

Çocuğunuzu olabildiğince çok sanat aktivitesine dahil etmeye çalışın. Hayvanat bahçesine yaptığını bir gezi sonrasında boya kalemlerini hazırlayarak çocuğunuzdan o günü resmetmesini isteyin. Böylece hem o gün içerisinde öğrendiklerini pekiştirmiş olacak hem de eğlenceli bir aktivite yaparak bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız.

Çocuğunuzla oyun oynarken doğada ki bütün materyalleri sanatının bir parçası olarak kullanmasına izin verin. Kurumuş yapraklardan renkli kolajlar yapmasına, taşları ve kozalakları boyamasına izin verin.

Ve tabi ki hayvan dostu olması için yetiştirin. Evcil bir hayvan edinebilirsiniz. Böylece çocuğunuz hem bir hayvanı gözlemlemiş olacak hem de küçük yaşta hayvan sevgisiyle tanışacak ve özellikle park ve bahçelerde evcil hayvanınızla birlikte bol bol fiziksel aktiviteli oyunlar oynayacak.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir