Diyet Yapmadan Nasıl Zayıflarım?


  • Yemekleri yavaş tüketmeye çalışın. Yemek yerken önceliğiniz saate bakmak olsun ve yemeğinizi ortalama 15-20 dakikada tüketmelisiniz. Çünkü algılama kabiliyeti çok hızlı olan beynimizin tokluk hissini algılaması yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir. Hızlı bir şekilde tüketilen büyük porsiyonlar yerine keyifli ve yavaş bir şekilde küçük porsiyonları tercih etmeniz daha az besin ile tok hissetmenizi sağlayarak masadan daha erken kalkmanızı sağlayacaktır.
  • Geç saatlere kalmayın. Geç saatlere kadar oturan insanların kilo almaları için iki sebep vardır. Birincisi, daha geç saatlere kadar oturdukları için atıştırma yapmaya yönelirler ve günlük kalori miktarının üstüne çıkarlar. İkincisi ise yağ yakan hormon olarak geçen ghrelin hormonunun en iyi salgılandığı saatler gece 00.00 ile 03.00 arasındadır. Eğer bu saatlerde uyumak yerine ayakta geçirirseniz bu hormonun salgılanma seviyesi ciddi şekilde azalmaktadır. Amerika‘da bir üniversitede yapılan bir çalışma sonucu düzenli uyuyan ve çok geç saatlerde uyumayan insanların ortalama %5 civarında bir kilo kaybı yaşadıkları gözlemlenmiştir.
  • Akşamları hafif yemekler yemeyi tercih edin. Özellikle akşam yemeklerinde sebze yemeklerini tercih etmeniz, diyet yapmasanız bile kilo vermenize oldukça yardımcı olacaktır. Yağ oranı yüksek, soslu ve ağır yemekleri tercih etmek yerine su ve lif oranı yüksek kalorisi düşük mevsim sebzeleri tercih etmeniz kilo vermenizi sağlayacaktır.
  • Hergün çorba için. Öğle veya akşam yemeklerinden birinde yemek öncesi çorbayı tercih edin. Lif oranı yüksek sebze çorbaları veya klasik çorbalarımızdan olan tarhana, ezogelin veya mercimek çorbaları tokluk hissiyatınızın daha çabuk olmasını sağlayacaktır. Özellikle uzun süreli aç kalmanızdan sonra yiyeceğiniz yemek öncesinde mutlaka çorba içmeli, direkt olarak ana yemekten başlamamalısınız.
  • Tam tahıllı olanları tercih edin. Günümüzde bir çok ürün için alternatif bulunabilmektedir. Pirinç, ekmek ve makarna çeşitlerinde kepekli olanları (kansızlık sorununuz yoksa) tercih edebilirsiniz. Ek olarak ekmekte tam buğday, tam çavdarlı alternatiflerde yine tercih edilebilir. Bu şekilde hem daha az besin tüketimi yapmış olursunuz hem de daha uzun süreli bir tokluk yaşamış olursunuz. Üstelik bu alternatifleri tercih eden kolesterolü yüksek insanların kolesterol seviyesinde zaman içerisinde ciddi düşüşler olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.
  • Kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Genel olarak yemekle ödülledirilen bedenimizi kıyafetle ödüllendirmeyi tercih etmelisiniz. Kendinize yüksek hedefler koymak yerine daha standart ve gerçekçi hedefler koydukça kilolarınızda azalmalar olduğunu göreceksiniz.
  • Doğru içeçekleri tercih edin. Evimizde televizyon karşısında bir şeyler yiyip içme alışkanlığı neredeyse hepimizde vardır. Özellikle akşam vakitlerinde hareketsiz kaldığımız ve bol kalori aldığımızda kilo aldığımızı görürüz. Bunu engellemek adına kendi içeceğimizi kendimiz hazırlayabiliriz. Az şeker ekleyerek hazırlanmış bir limonata, içerisine nane ve çilek ekleyerek keyifli bir içecek hazırlayabiliriz. Bu şekilde günde ortalama 430 kalori daha az almış olacak ve bir ay içerisinde alma riskiniz olan 2-3 kilodan kurtulmuş olacaksınız.
  • Yeşil çay için. Yeşil çay içerisinde bulundurduğu kateşin ile hem metabolizma hızlandırıcı etkisi hem de bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Yeşil çayın bu etkisi ile hem iyi bir içecek ek tercihi hem de kilo vermenize yardımcı bir içecektir.
  • Sakız çiğneyebilirsiniz. Atıştırma ihtiyacı hissetiğiniz zaman çiğneyeceğiniz naneli sakızın besine yönelmenizi engellediğini farkedeceksiniz. Bu alışkanlığı edindiğinizde daha az kalori alacaksınız.
  • Her gün spor yapın. Her gün fazladan yakacağınız 100 kalori diyet yapmadan bir yıl içerisinde 5 kilo vermeniz anlamına gelir. Bunu yakabilmek için her gün 1-2 kilometre yürüyüş veya 10 dakika yavaş tempolu koşu yapabilirsiniz.

Bu yazımızda vermiş olduğumuz bilgiler ile diyet yapmadan zayıflayabilir, istenmeyen kilolarınızı verebilirsiniz. Herşey size bağlı, vücudunuza iyi bakarsanız yaş aldıkça bedeninizin hastalıklara karşı olan direncini arttırabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir