Dünyanın Oluşum Evreleri Nelerdir


Bu yazımızda, Dünyanın Oluşum Evreleri Nelerdir Kısaca bu konu hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

Evren ve içerisindeki gezegenlerin var oluşu, insanlar için her zaman büyük bir sır olarak kabul edilmiş ve merak edilmiştir. Bu alanda çalışmalar yürüten pek çok bilim insanının vardığı kanılara göre Dünya, Güneş Sistemi içerisinde bulunan bir gezegen olarak kabul edilmiştir.

Dünyamızı incelediğimizde, pek çok karmaşık yapının bir arada bir düzen içerisinde işlediğini görürüz. Dünyamızın günümüzdeki halini almasında tarihin çok eski dönemlerinden, insanların var olduğu döneme kadar pek çok olay yaşanmıştır. Bilim insanları, bazı kesitlere göre yaşanan bu olayları belirleyerek bazı zaman dilimleri belirlemişlerdir. Buna göre Dünyamız, insanlığın varlığından çok daha önce de hayattaydı. Dünyamızın var oluşuna dair tahminler, günümüzden 4.5 milyar yıl öncesini işaret ediyor.

DÜNYANIN OLUŞUM EVRELERİ VE AÇIKLAMALARI

1.İlkel Zaman

Yalnızca tek hücreli canlıların ve alglerin yaşadığı zaman dilimidir. 4 milyar yıl sürerek günümüzden 600 milyon yıl önce sona erdiği kabul edilir.

2.Paleozoik Zaman

Bu dönemde dünyamızda kıta kıvrımları meydana gelmeye başlamıştır. Gerçekleşen yeraltı faaliyetleri sonucunda kömür, petrol, doğalgaz gibi günümüzde çok ihtiyaç duyduğumuz kaynaklar oluşmuştur. Bu dönem, 375 milyon yıl sürmüş ve günümüzden 225 milyon yıl önce bitmiştir. Az da olsa ilkel canlıların oluştuğu bir dönemdir.

3.Mezozoik Zaman

165 milyon yıl süren mezozoik zamanda, paleozoik zamanın etkileri devam etmiş, kıtalar belirginleşmeye başlamıştır. Dinazorların yaşadığının bilindiği bu dönem içerisinde ilk kez iklim, sıcak ve soğuk gibi kavramlar ortaya çıkmıştır.

4.Neozoik Zaman

Günümüzden sadece 2 milyon yıl önce sona eren bu dönem içerisinde kıtalar, neredeyse günümüzdeki şekillerini almıştır. Pek çok canlı ve bitki türleri türemiş, dünyada yaşam bu dönem içerisinde hareketlenmiştir.

5.Kuaterner Zaman

Günümüze dek süregelen süreçtir. Buzullar oluşmuş, yeni bitki türleri yaşamaya başlamıştır. İnsan ırkı da ilk kez bu dönem içerisinde yaşamaya başlamıştır.

Dünyanın Oluşum Evreleri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir