Ekmek Çok Kilo Aldırır mı?


Kilo problemi olanların en çok sorduğu sorulardan birine kısa ve net bir cevap vermek gerekirse ‘Hayır ekmek kilo aldırmaz.’ Toplumun genelindeki yanlış bir düşünceden kaynaklanan bu soru bizim karbonhidrat kaynağı olan ekmeğimize yapılan büyük bir haksızlıktır. Çünkü içinde lif oranı yüksek olan tam buğday ve kepek ekmeklerinden yenildiği zaman bilakis dengeli beslenme açısından oldukça faydalıdır. Bu sebeple her öğünde ekmek türevi olan besinler yemekte fayda vardır.

Sanki aşırı kilo alanların suçladığı ekmek tek suçlu gibi düşünülmektedir. Diyet yapanların en büyük hatalarımdan birisin ekmeği kesmedir. Oysa suçlu olan ekmek değil ekmeğin yanında yenilen diğer yüksek kalorili gıdalar olduğunu bilmek gerekir.

Günlük hayatta en çok tükettiğimiz çorba, makarna ve pilavın aslında karbonhidrat kaynağı olduğu unutuluyorç Üstüne bir de ekmek tüketildiği zaman kilonun suçlusu ekmek gibi muamele yapılıyor. Bizim beslenme alışkanlığımızda aslında ekmekten çok protein ağırlıklı beslendiğimiz göz ardı edilerek, kiloların sebebi ekmekmiş gibi düşünülüyor. Aslında en çok düşünülmesi gereken konu ekmek yenirken beraberinde nelerin yendiğini bilmek gerekiyor.

Ekmek Aşırı Kilo Aldırır mı?

Bizim beslenme kültürümüzde ekmeği, yağ ve yemeğin suyuna bandırma alışkanlığından dolayı gereksiz ekmek tüketimi yapılmaktadır. Oysa yeteri kadar yendiği zaman asla ekmek sorun teşkil etmemektedir.

İnsan vücudu için en gerekli besinlerden olan karbonhidratlar ekmeğin içinde olduğunu unutmamak lazım. Beynimizin ihtiyacı olan karbonhidrattır. Eğer karbonhidrat tüketimi azaltılırsa beyinde, beyin dokusu içindeki enerji açığının karşılanması için karbonhidratların alınması zorunludur. Eğer beyne yeteri kadar glikoz sağlanamazsa enerji başka kaynaklardan sağlanmaya çalışılacaktır. Bu amaçla yağlar parçalanmaya başlayacak yağların parçalanması kulağa hoş gelebilir. Ancak unutulmaması gereken önemli bir husus ise yağlar parçalanırken bu yağ parçacıkları kana da karışıyor.

Diyet yaparken her besinden yeteri kadar tüketilmesi gerekmektedir. Aksi halde kilo vereyim derken insanlar sağlığını da kaybedebilir. Her öğünde farklı besin gruplarından yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Evet; tahıl, süt ve meyve-sebze grubundan oluşan besinlerden bir öğünde bütün besin gruplarından almak prensip olmalıdır. Diyet yaparken de mutlaka her öğünde ekmek yenmelidir, bilhassa tam tahıllı olan ekmekler diyet listelerinde olmalıdır. Her şeyin aşırısı tehlikelidir, ekmeğin de!


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir