Emzirme Sonrası Bebeklerde Kusma Sorunu ve Önlenmesi


Emzirirken bebeklerin kusması nasıl önlenir, Bebeğim süt emerken kusuyor ne yapmalıyım, Çocuğunuzu emzirirken kusuyorsa neler yapmalısınız.

Kusma, emzirmenin sıkça eşlik ettiği bir hastalıktır ve daha sık olarak herhangi bir patolojinin işareti değildir. Sindirim sisteminin olgunlaşmamış olmasından dolayı, bebekler midenin farklı bir şekline sahiptir ve midenin girişindeki sfinkterin az gelişmiş olması geğirme sırasında kusmaya neden olur. Bir bebek 12-18 aya ulaştığında, kusma genellikle doğal olarak durur.

Emzirme

Kusmayı önlemek için, beslenme sırasında dikey bir duruş seçebilir veya bebeğinizin beslenme sırasında birkaç kez sallanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizi besledikten sonra yatırırken, solunum sisteminde kusmuktan kaçınmak için üst gövdenin altdakinden daha yüksek veya başının yana döndürülmüş olması gerekir.

Yeterli miktarda sütün üretilmesine rağmen, kusma artarsa ​​veya kilo kaybedilirse, doktorunuza, ebe veya emzirme danışmanınıza başvurmalısınız.

Annelerin çoğu sık sık bebeklerinin kilo almamaları, gerekli süt miktarını emmemeleri ve bebeğin sadece anne sütü almaya yetecek kadar endişelenmediğinden endişe ediyorlar .

Her bebeğin büyüme hızı kesinlikle bireyseldir. Bir çocuk hızla kilo alabilir, diğeri ise yeterli miktarda süt içmesine rağmen yavaşça kilo alır. Ancak bu endişe için yeterli bir neden değildir.

Ek olarak, doğumdan sonraki birkaç gün içinde yenidoğanlar orijinal ağırlıklarının% 10’unu kaybederler.

Bu, bebeğin annenin rahminde olduğu doğumdan önce biriken sıvının ortadan kaldırılmasından kaynaklanan fizyolojik bir olgudur.

Başarılı emzirme koşullarında, bebekler genellikle 2-3 hafta içinde doğum ağırlığına döner.

Bebeğimin kusmaması için neler yapabilirim?

Bebeğinizi beslerken onu dik pozisyonda tutun. Bebeğinizin beslenirken besinlerin mideye düz bir yol izlemesi gerekir.

Öğünleri sakin geçirin. Gürültü ve bebeğinizin dikkatini dağıtacak diğer unsurları elimine edin. Bebeğinizin aşırı acıkmasını beklemeyin. Böyle durumlarda bebeğin hava yutması daha olasıdır.

Bebeğiniz mama veya sağılmış süt ile biberondan besleniyorsa biberon ucunun aşırı küçük olmamasına dikkat edin. Bu durumda bebeğiniz daha fazla hava yutacaktır. Diğer yandan biberon ucunun çok büyük olması halinde besinin hızla gelmesi sonucu bebeğiniz geğirmeye başlayabilir.

Her öğünden sonra bebeğinizin gazını çıkartın. Yemekten hemen sonra bebeğinizin gazını çıkartamazsanız da endişelenmeyin. Muhtemelen birkaç dakika içinde doğal olarak geğirmeye başlayacaktır.

Bebeğinizin giysilerinin veya bezinin çok sıkı olmamasına ve karına fazla baskı yapmamasına dikkat edin. Gazını çıkartmaya çalışırken yüz üstü yatırmayın. Yemek yedikten hemen sonra araç bebek koltuğuna oturtup kemeri bağlamanız da karına baskı yapabilir.

Yemekten sonra bebeğinizi fazla hareket ettirmeyin ve yaklaşık yarım saat süreyle dik oturmasını sağlayın. Kısa bir süre sonra tekrar mama/süt vermeyi deneyerek doyup doymadığını kontrol edin.

Israrcı, geçmeyen kusmalar veya fışkırır tarzda anormal tipte kusmalar gastroenteroloji alanını ilgilendiren ciddi mide ve bağırsak hastalıklarının belirtisi olabileceğinden dolayı bebeğinizi hekime göstermelisiniz.

Kusma ne zaman geçer?

Bebeğinizin kasları gelişip güçlendikçe yediklerini midesinde tutmayı daha iyi öğrenecektir. Kusma yaklaşık 6-7 aylık olana kadar tamamen yok olur. Kendi kendisine oturmayı öğrendiğinde kusma davranışı kaybolacaktır. Ancak seyrek de olsa 1 yaşına kadar devam edebilir.

https://www.sozburada.com/


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir