Esneme nedir? Nasıl Olur?


Özellikle yatmaya yakın vakitlerde istemsiz olarak yaptığımız bir hareket olan esneme nedir? Kültürel farklılıklarımızdan bağımsız olarak her yaştan, cinsiyetten insanların tümünde ortak olarak gözlenen esneme hareketi biyolojik bir harekettir. Esneme, diğer hareketlerde olduğu gibi beyine bağlı olarak gerçekleşir. Ve beyindeki esneme merkezi ise hipotalamustur. Eskiden esnemenin, yorgunluk sebebiyle kanın oksijen miktarını arttırmak için yapılan solunumsal bir hareket olduğu söylenmekteydi. Ancak günümüzde yapılan son araştırmaların da ışığında esneme hareketinin solunum üzerinde aslında pek de önemli bir görevi olmadığı saptandı.

Esneme Neden Olur? Niçin Esneriz?

Esneme olayı daha anne karnındayken on birinci haftadan itibaren başlar. Ortalama bir esneme süresi altı saniyedir. Ortamdaki oksijen miktarına bağlı olarak bu olayın sıklığı değişiklik göstermektedir. Esnemenin esas amacı aslında uykuyu bastırmak ve beyni uyararak uyanık tutmaktır. Eğer fark ettiyseniz esnedikten sonra uyumamayı tercih ederseniz bir süre sonra uykunuz kaçacaktır. Yani esnemenin solunum ile değil direkt olarak uyku ile bir ilişkisi vardır. Esnemenin en fazla olduğu zamanlar sabah uykudan uyandığımız saatler ve akşam da yatmaya yaklaştığımız saatlerdir.

Esneme

Esnemenin bir başka sebebi ise can sıkıntısı ve duygularımızdaki durgunluktur. Böyle durumlarda da yine hipotalamus esnememizi sağlar. Dopamin ve serotin isimli sinir iletileri esneme olayında direkt olarak devreye girmektedir. İnsanlarda bu sebeplerden gerçekleşen esnemeler hayvanlarda farklı sebeplerden dolayı gerçekleşirler. Özellikle dikkat gerektiren durumlarda hayvanların daha çok esnediği görülmüştür. Dışarıdan gelen uyaranların sayısı arttıkça hayvanlar dikkatlerini toplayabilmek için esnemeye başlamaktadır. Esnemenin sebeplerinden biri de heyecanın yükselmesi ve stresin artmasıdır. Böyle durumlarda heyecanı azaltarak sakinleşmeyi sağlamak için beynimiz esneme emrini verir. Yani esneme aynı zamanda vücudumuzun sakinleşme çabası sonucu da oluşan bir harekettir. Ayrıca esnemek tıpkı radyatörün sağladığı gibi vücut ısısının belli bir seviyede tutabilmeyi sağlayan bir harekettir. Bu anlamda da vücuda faydası bulunmaktadır.

Esneme

Esneme Bulaşır Mı?

Tıpkı güldüğümüzde karşımızdakini de güldürdüğümüz gibi esnediğimizde de karşımızdaki kişi etkilenir ve esnemeye başlar. Bu durum esnemenin bulaşıcı olduğunu göstermiştir. İnsanların yüzde yetmiş oranında ciddi bir kısmı birini esnerken gördüklerinde esnemeye başlamaktadır. Özellikle birbiriyle yakınlığı bulunan iki insan arasında esnemenin bulaşıcılığının daha fazla arttığı gözlemlenmiştir.

Bazı bilim adamlarınca empati ile bağlantılı olduğu ileri sürülen esneme, tıpkı yemek yiyen birini gördüğümüzde canımız yemek çekmesi gibi, kendimizi karşımızdakinin yerine koymamız sonucu oluştuğu ileri sürülmektedir. Her ne kadar buna karşı çıkan görüşler bulunsa da empati yeteneği fazla gelişmemiş otizmli hastalarda esnemenin bulaşıcılığının fazla etki etmemesi esnemenin empatiyle ilişkili olduğunu desteklemektedir. Yapılan bir araştırmada esneyen insanların olduğu videolar rastgele seçilmiş genç insanlara izletilmiş. Bu olayın ardından seneler sonra aynı kişilere aynı videolar izletilmiş ve sonuç olarak da genç insanların esnemeye daha fazla tepki gösterdiği ortaya çıkmıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir