Etkileyici Yazı Yazmanın Püf Noktaları Nelerdir?


Etkileyici yazı yazmanın püf noktalarını merak ediyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Kısa ve öz bir şekilde yazınızda nelere değinmeniz, nasıl planlamanız gerektiğini maddeler halinde açıklamaya çalıştık. Bir yazının planlanması genel olarak kitap veya kısa bir makale olsun çok benzerdir.

Etkileyici Yazının 5 Püf Noktası

  1. Yazının planlamasını mutlaka yapın; Bu madde aslında tüm işlere başlamadan önce geçerli olan bir konudur, planlama. Planlamasız bir yazı istediğiniz gibi başlayıp istediğiniz duyguyu vermeyebilir. Bu nedenle öncelikle kısa paragraflar halinde düşünerek ilk planlaması yapın, bölün ve sınıflandırın. Ardından sonuç bölümünü tanımlayın.
  2. Başlangıçlar önemlidir; bir yazının veya kitabın girişi okuyucuyu etkileyecek ilk etkendir. Örneğin bir internet sitesine yazdığınız yazının ilk paragrafı başlığınız ile uyumsuz, gereksiz bilgiler içeren ve yanıltıcı ögeler içeren bir giriş ise muhtemelen okur o sayfayı kapatacaktır. Bu nedenle girişleriniz konu ile alakalı ve can alıcı nesneler, örneklemeler içermelidir. Okuyucunun ilgisini ilk paragrafta mutlaka çekmelisiniz.
  3. Okuyucuları tanımaya çalışın; her türlü yazının farklı bir okuyucu kitlesi vardır. Bu kitleleri göz önünde bulundurarak ve onların en çok rağbet ettikleri yazıları okuyarak bunun dilini çözmeye çalışın. İçeriğin dili okuyucu ile bağdaşmalıdır.
  4. Uzun cümlelerden olabildiğince uzak durun. Uzun cümleler yüksek konsantrasyon gerektiren ve anlama zorluğu yaratan cümle tipleridir. Daha kısa cümleler ile anlatmak istediğinizi berrak bir şekilde vermeniz daha doğru olacaktır.
  5. Net bir sonuç sunun. Yazdığınız yazının sonucu en önemli yeridir. Sonuçta okurun almak istediğini net olarak özetleyin ve nasıl fayda göreceğini mutlaka belirtin.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir