Feng Shui Nedir?


Feng Shui 5000 yıllık geçmişe sahip olan bir Çin Kültürüdür.Doğada bulunan renkler ve yaşam enerjisini evimizde bulunan eşyalar sayesinde ortama taşıma tekniği olan Feng Shui hakkında bilgileri sizler için araştırdık.

Feng şui, eski bir Çin yerleşim uygulaması olup, çevreyle uyumunu sağlamaya yönelik, uzayda mekânın ayarını yapmaya yönelik bir uygulamadır. Bu terimin kaynağının “Rüzgârlar vahşi/ Güneş ılık/ Su berrak/ Ağaçlar gür” şiirinden geldiğine inanılır

Feng Shui enerji akışına dayalı eski bir Çin sanatıdır. Etrafımızı saran, bizi çevreleyen nesnelerin direk olarak hayatımızı etkilediğine ve bunları bize uyumlu hale getirerek pozitif enerjiyi hayatımıza denge getirmek için yönlendirebileceğimize inanılıyor. Yani, evinizdeki eşyaların yerleştiriliş biçimi hayatınızı olumlu ya da olumsuz olarak etkileyebilir.

Feng Shui ”Rüzgar” ve ”Su” anlamına gelmektedir.Doğada bulunan renkler ve yaşam enerjisini bulunduğumuz ortama yayan bir teknik olarak kabul edilir. Evin içerisinde bulunan eşyaların Feng Shui düzeninde dizilmesi halinde çevreye olumlu elektrik yaydiği ve bu sayede iletişim kurulduğuna inanılır.

İlk başlarda dine bağlı bir teknik olarak ortaya çıkan Feng Shui günümüzde ise evin içerisinde bulunan kötü elektriği yok edip huzurlu bir ortam yaratmak amacıyla kullanılmaktadır.

Feng Shui Nasıl Yapılır ?

Feng Shui tekniğini evinizde uygulamak için aşağıda bulunan bilgileri kullanabilirsiniz.

  • Feng Shui inanışına göre bulunduğunuz ortam oldukça aydınlık olmalıdır.Evinizin odalarının renkli boyanması halinde doğanın enerjisi daha fazla hissedilecektir.Ayrıca odanın ferahlığını arttırmak için oda içerisinde ayna kullanılması tavsiye edilir.
  • Bulunan oda doğanın çeşitli sesleri ile canlandırılmalıdır.Buna örnek vermek gerekirse oda içerisinde bir müzik,çan ya da zil sesi çalınabilir.
  • Evin dekorasyonu için seçilen eşyalar genellikle doğanın renginde ve canlı renkler tercih edilmelidir.
  • Sevdiğiniz bitki çeşitlerini ya da havyanları evinizde bulundurarak bunlardan yaşam enerjisi elde edebilirsiniz.
  • Fens Shui de yanlış bilinen bilgilerden bir tanesi de elektronik cihazlardır.Bu inanışa göre elektronik cihazlar reddedilmemektedir aksine desteklenir.
  • Bulunduğunuz ortam içerisinde bambudan yapılmış kılıçlar kullanılması tavsiye edilir.Bambu uzun yıllar yaşayan bir bitkidir. Kılıç ise gücü simgeler.Buradan da anlaşılabileceği gibi Bambu Kılıçlar size uzun yıllar koruma içgüdüsü sağlar.
  • Evin içerisinde kendinizi yalnız hissediyorsanız eğer Feng Shui inanışına göre odanın çeşitli yerlerine Heykeller koyabilirsiniz.Bu inanışa göre heykel yalnız olmamayı temsil eder.
  • Evinizin tavanına doğadaki kuşlar gibi sallanan nesneler asabilirsiniz.Bu sayede sallanan nesneler size huzur vererek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Feng Shui Ne İşe Yarar ?

Çin kültürüne göre iletişim kurmak amacıyla ortaya çıkan Feng Shui günümüzde ise tamamen ev tasarımı için kullanılmaktadır. Feng Shui yöntemine göre tasarlanmış evler insanlara huzur ve iletişim kurmalarına yardımcı olur.Ayrıca yine bu yöntemle hazırlanmış mekanlar doğanın canlılığı ve renkleri kullanıldığı için insana bir iç huzur ve kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olur.

Feng Shui Yanlışları Nelerdir ?

Feng Shui ile yapılan ve bilinen yanlışları sizin için şu şekilde listeledik;

1) Yanlış : Her Kapıyı Kırmızıya Boyayın
2) Yanlış: Her Şey Estetik ve İç Mekan Tasarımı Hakkındadır
3) Yanlış: Feng Shui Bir Dindir
4) Yanlış: Feng Shui Sizi Yenilmez Yapar
5) Yanlış: Kristaller Asmak Her şeyi İyileştirebilir
6) Yanlış: Feng Shui Eşyalarınızı Yeniden Düzenlemek İle İlgilidir
7) Yanlış: Feng Shui Sadece Dünyanın Bazı Bölgelerine Özgüdür
8) Yanlış: Tuvaletler Kötüdür
9) Yanlış: Ayna Yerleştirmek Enerjiyi Arttırır
10) Yanlış: Para Kurbağası Sizi Zenginleştirecektir


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir