fiberoptik nedir, nasıl çalışır?


Bir diğer adı da optik fiber olan fiberoptik kablo teknolojisi kısaca bilgiyi ışık olarak taşıyan bir telekominikasyon sistemidir. Geleneksel kablolara göre kullanılmasındaki neden fiberoptiğin kaybının çok daha az olması ve elektromanyetik etkileşimden etkilenmemesidir. Özellikleri, kullanım alanları ve çalışma mantığı hakkında kısa bilgiler:

Çalışma Mantığı, Nasıl Çalışır?

Fiberoptikler, yaklaşık olarak insan saç teli kalınlığında, hassas üretim süreçlerinden geçmiş saf bir cam ip üzerinden ışığın iletilmesi prensibiyle çalışır.

Kabaca söylersek bilgiyi ışık demetleri olarak iletirler. Bilgiyi iletebilmek için öncelikle dijital sinyallere çevirmek gerekir. Yani herhangi bir analog bilgi parçası 1 ve 0’lardan oluşan sayısal bilgi formatına dönüştürülür. 1 bilgisi ışık var, 0 bilgisi ise ışık yok olarak fiberlerden geçirilir. Bu tekniğe Pals Kod Modülasyonu (PCM) denir.

Özellikleri Nelerdir?

* İletim ışık hızında olur.

* Kayıp azdır.

* EMC uygunluğu yüksektir.

* Uzak mesafeler için çok uygundur.

* Nem, rutubet, elektriksel parazit gibi zorlu şartlara karşı koyar.

Kullanım Alanları:

Ses, veri ve görüntü iletiminde kullanılabilir. Yani telefon, televizyon ve internet iletişiminde optik fiber işe yarar. Yukarıda da bahsedildiği gibi Fiber optik iletim sistemlerinde hem analog hem de sayısal sinyal iletmek mümkündür.

Fiber optikte kullanılan temel dalga boyları 850, 1300, 1310, 1500, 1550, 1800nm’dir. Multi-Mode fiberlerde 850 ve 1300nm, Single-Mode fiberlerde 1310, 1550nm dalga boyunda ışık kullanılmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir