Go İle Satranç Arasındaki Farklar Nelerdir?


Günümüzde zeka oyunları denildiği zaman akla gelen go ve satrançtır. Strateji kurma tabanlı olan iki oyun arasında benzer yanlar olduğu gibi farklı alanlar da bulunur. Go ile satranç oyunları arasındaki temel farklar şu şekilde sayılabilir.

  • Satrançta oyuna beyaz oyuncular başlar. Go oyununda ise oyuna ilk başlayan siyahlardır.
  • Satrancın kökeni Çin ile Hindistan temelli olarak bilinirken, go doğrudan bir Çin oyunudur.
  • Satrançta temel amaç rakibin komutanını esir almaktır. Go oyununda ise esir almak ya da tüm taşları yemekten çok daha avantajlı bir alan yaratmaktır.
  • İki oyunun karşılaştırılmasında hamle olasılıkları en temel farklılığı işaret eder. Şöyle ki, satranç oyununun ilk yarım hamlesi (beyazın yapacağı hamle) 20 farklı seçenekten oluşur (piyonların tek ya da çift çıkılması, atın c ya da f dikeyine çıkılması gibi). İkinci yarım hamleyi temsil eden siyahın ilk hamlesi de 20 farklı seçeneği oluşturur. Toplamda ise satrancın ilk hamlesi (beyaz ve siyah) için 400 farklı varyasyon vardır. Go oyununda ise siyahın ilk hamlesi için 391 olasılık, beyazın karşı hamlesi için 390 olasılık bulunur. Toplamda ise ilk hamlelerin barındırdığı olasılık miktarı 129.960 şeklindedir.
  • Satrançta hamle çeşitliliği açılış stratejileri ve oyunun gidişatında taşların konumuna göre değişir ve kısıtlıdır. Go oyununda ise hamle çeşitliliği o kadar yüksektir ki bir oyuncu hayatının sonuna kadar ancak ustalaşır.
  • Satranç oyununda nihai zafere gitmek için daha gerçekçi bir savaş mizanseni vardır. Ancak go oyunu oyuncunun kişisel özellikleri ve iç dünyasını kapsayacak şekilde düşünme, algılama, ruhunu yansıtma gibi sonuçları hedefler. Nihai bir zaferden çok meditasyon öğeleri görülebilir.
  • Satranç taşlarının manevraları belirlidir ve zor da olsa tüm ihtmaller hesaplanarak sonuca gidilebilir. Go oyununda ise bu kadar net ve belirli kurallar olmamasına rağmen olasılıklar çok yüksek olduğu için ezbere açılışlar ya da detaylı hesaplar pek fazla yer edinemez. Bundan dolayı da insanlar ile oynayan bilgisayarlar satranç oyununda başarılı olurken go oyununda başarısız kalırlar.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir