Golf Nedir? Nasıl Oynanır, Teknik ve Kuralları Nelerdir?


1574’ten beri oyunlara ev sahipliği yapan İskoçya’daki St. Andrews Golf Sahası Golf’ün Anavatanı olarak bilinmektedir. Eldrick “Tiger” Woods, Haziran 2005’ten bu yana bu spor dalının tartışmasız bir numaralı ismidir.
İyi bir atışı kötü olandan ayırt eden çok ince bir çizgi ile ayrıntı oyunu olan golf, hem aşırı zor olması hem de bağımlılık yapmasıyla ün kazanmıştır.

OYUNUN ANA HATLARI: Oyuncuların, dokuz ya da daha sık görüldüğü şekilde 18 çukurdan oluşan sahada topu metal bir sopa ile en az vuruşla çukurlara denk getirmeye çalıştığı bir spordur. Her çukur top ayağı alanıyla başlar ve topun düşmesi gerektiği, “yeşil” küçük daire şeklindeki çukurla biter. Golf oyuncuları farklı uzaklıktaki toplara farklı rotalarla vurmalarını sağlayan 14 golf sopası ile oynar ve her bir vuruş için en uygun sopa hangisi ise onu kullanır.

SAHA: Sahaların uzunluğu, 3 vuruşlu dokuz çukurluk bir saha için yaklaşık 1200 metreden, özellikle ABD’de 18 sahalık bir alan için 6400 metreye kadar değişiklik göstermektedir. Bu rakamlar yeşil alandan sonraki çukurun top ayağı arasındaki uzaklıkları içermez, ancak golf oyuncusunun dolaştığı alan yaklaşık 11 kilometreye kadar çıkabilir. Bir golf raundu oyuncu sayısı, kabiliyeti ve oyunun hızına bagli olarak 3 ila 5 saat arasında sürer.

OYUNCU PROFİLİ: İyi konsantrasyon ve el-göz koordinasyonu çok önemlidir. Vücudun üst kısmının güçlü olması ve esneklik avantaj ve rahatlık sağlar: Golf bir psikoloji oyunudur ve kendine güven, oyunu güçlendirir.

Tek eldiven isteğe bağlıdır; daha iyi kavramak için sağ elini kullananlar sol ele, solaklar sağ ele giyerler.

Sopa teknolojisi Sopaların boyun 1 kısmının hem güçlü hem de hafif olması gerekir, genellikle ya çelikten ya da grafitten yapılırlar.

Sopanın ucu Tarihsel nedenlerle “tahta” olarak bilinseler de, tüm golf sopalarının ucu metaldir.

Saha kıyafeti Herhangi bir renkte normal ya da polo bluzlar, genellikle rahat görünümlüdür, ancak tişört ve kot pantolon giyilmez.

Uygun ayakkabı Golf ayakkabılarında sahaya tutunan ancak zarar vermeyen krampon bulunmaktadır.

ÇUKURLAR: 18 çukurdan her biri başlama yeri, fairway, green alanı, içinde çıkarılabilir bayrak bulunan bir çukurdan oluşur. Çevresel tehlikeler bulunabilir: Bunlar yapay kum engelleri (kurda dolu büyük çukurlar), ağaç, göl, akıntı gibi doğal engelleri içerir. Golf sahası etrafındaki en ekonomik rota topu fairway’de tutmaktir, ama bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır. Golf sahaları düzensiz 3, 4 ve 5 çukurlu barlardan oluşmaktadır. Par, çukurun uzunluğu ile belirlenir. Par 3’ler yaklaşık 220 metreye kadar, par 4’ler 220-433 metre, par 5’ler ise 434 metrenin üzerindedir. Par hesaplanırken oyuncunun green’de iki pata alacağı varsayılmaktadır. Bu nedenle, bir par 3’ün green’e ulaşması için bir vuruş gerekir, par 4 için iki ve par 5 için üç vuruş gereklidir. Ancak oyuncu kendi istediği şekilde skor elde edebilir.

Golf
Golf

ENGEL: Her çukurda tamamlanması mümkün olan vuruş sayısındaki uzunluğuna göre bir par vardır ve pata için her zaman en az iki vuruş içerir. Oyuncunun engeli verilenden fazla vuruş sayısıdır.

GOLF SAHASI TÜRLERİ: Golfün dünya çapındaki ünü oynandığı fiziksel alanların çeşitliliğin’ göstermiştir. Golf sahası türleri, oyunun yayıldığı İskoçya’nın açık, rüzgara karşı korunmasız kıyı sahalarından Ortadoğu’nun çölün içerisinde mükemmel şekilde hazırlanmış resortlarına kadar değişiklik göstermektedir. Golf sahaları yeterli alan olan her yerde kurulabilir. En kolay bulunabilir ve en ünlü olan golf sahası türleri, birçok şehir merkezinde bulunabilen üç hatlı park alanlarıdır.

SAHA DÜZENİ: Golf’ün dört önemli şampiyonasından biri olan Masters Turnuvası’nın alanı olan Augusta National Golf Club dünyanın en büyük ve doğal güzelliğe sahip sahalarından birisidir. Eski bir fidanlıkta kurulu olan Augusta, çukurların adlarını aldığı ağaç ve fundalıklarla çevrili gür fairway’ler ile park sahalarının en önemli örneğidir.

GOLF EKİPMANI: Bir golf raundu için çeşitli golf sopaları ve fazlaca top bulunması gerekir, iyi donanıma sahip oyuncunun top çivisine (yandaki sayfaya bakım), top markörlerine (bulunduğu yerden alınması gerekiyorsa topun pozisyonunu belirlemek için) ve yüksek vuruş düzelticisine ihtiyacı vardır. Golf oyuncusu saatlerce sahada kalabileceği için, ayrıca yiyecek ve enerji içeceği, şemsiye ve su geçirmez giyecekler, havlu, eldiven ve diğer ihtiyaçlarını getirebilir. Tüm bunları taşımak için golf oyuncuları bu amaç için özel olarak hazırlanmış golf çantaları ya da el arabası kullanırlar. Ciddi golf oyuncuları geleneksel caddy’lerin (golf çantası taşıyıcıların) yerine bataryalı el arabalarını kullanıyor. Genellikle, golf kulüplerinin oyuncuların şık rahat giysiler giymesi gerektiği kıyafet kuralları vardır. Swing vuruşu sırasında yere sıkı tutunması için altı çivili ya da lastik tabanlı özel golf ayakkabısı olmazsa olmazdır.

SOPALARIN SEÇİMİ: Bir golf oyuncusu, istediği kombinasyonda 14 adete kadar sopa kullanabilir. Genellikle bu kombinasyonlar, en uzak mesafeler için başlama sopası dahil 2-3 “ahşap”, fairway ve kaba çimde oyun için 6-7 metal, 90 metreye kadar olan vuruşlar için 2 wedge (geniş uçlu golf sopası) ve green için patadan oluşur. Tüm golf sopaları topa vurmak için bir uca, sapa ve lastik tutma ucuna sahiptir. Golf sopaları tüm spor ekipmanları gibi fiyat ve kalite bakımından farklılık gösterir bazı lüks başlama sobalar, başka bir üreticinin tüm setinden daha pahalı olabilir ancak sopalar kalite ile orantılıdır. Pahalı golf setleri oyuncunun iyi bir oyuncu olmasını sağlamaz ancak iyi bir oyuncu biraz daha uygun fiyatlı bir sopa seti ile daha iyi oynayabilir.

DAHA FAZLA KURAL: Golfte çoğu spora göre daha fazla kural bulunmaktadır 34 ve alt kurallar ancak bu oyunun doğasını yansıtmaktadır. Örneğin bir tenis kortu ile karşılaştırıldığında ağaçlar ve nehirlerin bile içerisinde bulunabileceği yaklaşık 40 hektarlık bir golf sahasında daha fazla olayın gerçekleşme ihtimali bulunmaktadır. ABD Golf (USGS) kurallarının uygulandığı ABD ve Meksika dışında dünyada Golf oynanan tüm ülkelerde St. Andrews Royal and Ancient Golf Club tarafından konulan golf kuralları uygulanmaktadır.

TOPA VURUŞ: Vuruş, sopanın topa vurmak amacıyla öne doğru yaptığı hareket olarak tanımlanır. Eğer topa vurmak için bir girişimde bulunursanız ancak topu kaçırırsanız bu bir vuruş sayılacaktır.

TEHLİKELER VE OYNANAMAYACAK DURUMLAR: Kum engeline düşen top için bir ceza bulunmamaktadır, ancak oyuncular top ile temas etmeden önce sopalarını yere koymamalıdır. Ayrıca su tehlikesinden atış yapabilirsiniz ancak vuruşu orijinal yerinden tekrarlamak ya da çukurun yanından olmamak kaydıyla düşürmek daha pratik seçeneklerdir iki seçenek de bir vuruşluk ceza gerektirir. Eğer oynanamayacak bir durum var ise, örneğin top çalılığın içerisinde ise çukura yakın olmamak kaydıyla iki sopa boyundan topu düşürebilirsiniz. Bu da bir vuruşluk bir ceza gerektirir.

GREEN’DE: Yalnızca green’de topunuzun yerini belirleyip, kaldırıp temizleme hakkınız vardır. Ayrıca etraftaki dökülmüş yaprakları, dalları ve hattınızda bulunan kumları süpürebilirsiniz. Bayrağı çıkarmadan deliğe yapılan pata vuruşu için iki vuruşluk ceza uygulanır.

SORUN VE ENGELLER: Hareketli objeler taşlar, yapraklar, vs. dağınık engeller olarak tanımlanır ve topun çevresinden ceza olmadan alınabilir. Ancak eğer bu sırada top hareket ederse, bu vuruş sayılır. Hareketsiz engeller sabit sulama cihazı gibi clhazlardır. Bunlardan cezasız olarak kaçınılabilir eğer oyuncunun duruşu ya da vuruşunu engelliyorsa bir sopa uzunluğu kadar çukura yakın olmayacak şekilde hareket ettirebilir.

OYUN TÜRLERİ: Golf oynamanın birden fazla yolu vardır. Vurus sayısının esas alındığı Strokeplay’de oyuncular her çukur için skorların] kaydeder ve oyunun sonunda toplarlar. Stableford’da her bir çukur için elde edilen skorlara göre puanlama yapılır. ikili Matchplay her bir çukur için oynanan başa baş bir yarışmadır. Dört Top betterball, ikili ile aynı kurala göre ancak çiftler halinde oynanır. Dörtlülerde gruplar çiftler arasında paylaşılan tek bir top ile yarışırlar.

GÖRGÜ KURALLARI: Golf sahasında görgü kuralları herkesin zevkle ve güvenli şekilde oynamasını sağlar. Orneğin, başka bir oyuncu vuruş yaparken sessiz olmak, ayak izlerini gidermek için kum engellerini tırmıklamak, vuruş sırasında çimden kopan parçayı yenilemek, başka oyuncuların gecikmemesini sağlamak gibi. Green’de oyuncular sahada gelen kopmaları düzeltmeli ve başka oyuncunun hattında beklememelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir