Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?


Bronzlaşma uğruna güneşin altında saatlerce kalmayı göze alıyoruz. Fakat güzel bir tene sahip olmak için yaptığımız bu tip girişimlerin nasıl bir bedelle karşımıza çıktığını genelde ön göremiyoruz. Güneş ışınlarına fazla maruz kalan bir vücutta kısa sürede güneş lekeleri çıkar. Güneş lekelerini çillerle karşılaştırmamak gerekir. Çünkü çiller çoğu zaman doğuştan itibaren yüzümüzde ya da vücudumuzda yer alır. Oysa güneş ışınlarına maruz bırakılan ve kakao yağı gibi ürünlerin etkisiyle yıpratılan vücutta kısa sürede çok sayıda güneş lekesi oluşur.

Beyaz tenlerde güneş lekelerin esmer tenlere kıyasla daha fazla olduğunu görüyoruz. Elbette bazı genetik nedenleri de atlamamak gerekiyor. Güneş lekeleri hem bazı deri hastalıklarına davetiye çıkartıyor hem de istenmeyen bir görüntünün oluşmasına neden oluyor.  UVB ışınlarının yazın dik bir açı ile geldiğini unutmamak gerekiyor.

Yaz mevsiminde güneşin yoğun etkisinden kurtulmak adına muhakkak güneş kremi kullanılması şarttır. Fakat ten renginiz ne ise buna göre bir krem tercihinde bulunmalısınız. Öte yandan güneşe çıkış saatlerinize çok dikkat etmek durumundasınız. Saat 12 ile 15 arasında güneşe çıkmak diğer saatlere kıyasla oldukça tehlikelidir.

Kontrollü ve kademeli biçimde güneşe çıkmak gerekir. Güneş lekelerini ortadan kaldırmak adına bazı doğal çözümlerden de söz edebiliriz.  Örneğin Kantaron suyunun lekeyi yok etmede etkili olduğu bilinir. Öte taraftan karbonat, yoğurt, zeytinyağı ve limon suyu ile özel bir maske hazırlamanız da mümkündür.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir