Gusülde Vesvese Nasıl Geçer?


Gusülde vesveseye kapılan kişiler hatasız ve en iyi ameli yapma isteğine kapılır. Bununla birlikte üzerindeki vesvese de artmaya başlar ve her seferinde şeytan da  bu vesvesenin şiddetini arttırır. Zaman içerisinde bu vesveseler insanı ibadet edemez hale getirebilir. Her şeyin en doğrusunu yapmaya çalışan kişiler farkında olmadan farz ibadetlerinden de geri kalabilirler. Gusülde vesvese yapan kişiler genellikle birçok işlemi tekrarlarlar. Mesela kollarını yıkamış olan kişi bunu unutur ve tekrar yıkama ihtiyacı duyar ya da kişi abdesti aldıktan sonra sürekli bir hata yaptığını düşünerek tekrar tekrar abdestini yenileme isteği duyabilir.

Gusülde vesvese nasıl geçer?

Gusülde vesveseye kapılmamak için abdestin şartlarını  ve sünnetlerini emin olarak bilmek gerekir. Bunlardan emin olan kişi yaptığı işin yanlışlığından şüpheye düşmez. Dinimizin kolaylık dini olduğu unutulmamalıdır. Bir konuyu iyi bilen kişi vesvese etmez. Gusülde vesveseye kapılan kişi, bu vesvese kendisine hasıl olduğunda ben her şeyi doğru ve eksiksiz yaptım diyerek kendini tatmin etmelidir.

Kişi birkaç defa bu vesvesenin üstesinden gelebilirse şeytanı alt etmiş olur ve böylece bir daha kendisine vesvese hasıl olmaz. Peygamber Efendimiz de gusülde vesvese geldiğinde bu vesveseden muhafaza edilmesi yönünde tavsiyelerde bulunmuştur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir