Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi


Gut hastalığı insanlarda bazı eklemlerde ani ve şiddetli gelişen ağrı, hassasiyet, kızarıklık, şişme ve sıcaklık artışı nöbetlerine sebep olan bir hastalıktır. Gut hastalığının sebebi vücuttaki ürik asit miktarının normalin çok üzerinde artmasıdır. Pürin denilen maddelerin posası olan ürik asidin vücuttaki üretiminin aşırı derecede artması ya da böbreklerden atılmasında oluşan bir bozukluk sonucu kandaki ürik asit miktarı artar. Kronik böbrek iltihabı olan kişilerde ve idrar söktürücü ilaç kullanımında da kandaki ürik asit miktarı da artar. Zamanla ürik asit kristalleri eklemlerde ve diğer dokularda birikerek iltihap oluşturur. Bu da ağrı ve şişmeye neden olur.

Gut Hastalığı Belirtileri

gut-hastaligi-nedir

Kesin tedavisi olmayan gut hastalığı diğer hastalıklardan farklı olarak zaman zaman ortaya çıkar ve sıklıkla ayak başparmağındaki iltihapla kendini gösterir.  Nadiren diz, dirsek, el, el bileği, ayak ve ayak bileği gibi diğer eklemler de etkilenebilir. Genellikle 30-60 yaşları arasında görülen gut hastalığı erkeklerde kadınlara oranla çok daha fazla görülür.

Gut hastalığı ataklar halinde seyreder. Ağrılar genelde geceleri ya da sabaha karşı uykudan uyandıracak kadar şiddetlidir. Eklemlerde ağrı ve şişme başlar. İlk atak çok şiddetlidir. Hastalığı kontrol altında tutmak için gerekli önlemler alınmazsa atakların sıklığı ve süresi uzar. Sık tekrarlayan ve uzun süren ataklar eklemlerde hasara neden olur. Eklemlerde biriken tuz kristalleri nedeniyle hareket kısıtlanması, şekil bozuklukları ve eklemlerin işlevlerini yerine getirememesi gibi durumlar görülebilir.

Gut Hastalığı Tedavisi

Gut hastalığının tanısı için bir romatoloji uzmanına, yoksa bir ortopedi uzmanına başvurulmalıdır. Kandaki ürik asit düzeyinin mutlaka gut hastalığı olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle sadece kan tahlili yeterli değildir. Kesin tanı için şişmiş ve ağrılı eklemlerden alınan sıvıda ürik asit kristallerinin saptanması gerekir.

Gut hastalığının tedavisi evrelere göre farklılıklar gösterir. Eklemlerdeki ağrıyı ve şişliği gidermek için analjezik ve antienflamatuvar ilaçlar kullanılır. Aspirin ve aspirin içeren ilaçlardan ataklar sırasında kullanılmamalıdır. Kolşisin tedavisi de gut hastalığında kullanılan başka bir ilaçtır.

Gut hastalarının bol miktarda su içmeleri önemlidir. Hastaların özellikle kırmızı et, deniz ürünleri, alkol ve gazlı içecekleri mümkün olduğunca az tüketmeleri önerilir.

Bunların yanında nadiren de cerrahi yöntemler kullanılır. Gut hastalığı şikayetleriniz varsa mutlaka bir uzman doktora başvurunuz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir