Hafıza Güçlendiren Egzersizler Nasıl Yapılır?


Güçlü bir hafıza iş ve sosyal yaşamda oldukça önemli bir yere sahiptir. Çeşitli nedenlerle hafızanın zayıflaması söz konusu olabilir. Yaş, stres ve beslenme hafıza üzerinde etkili olan etmenlerdir. Ancak çeşitli egzersizlerle hafızanın güçlendirilmesi mümkündür.

Uzmanlar yapılan araştırmalarda hafızanın gelişim sağlayabileceğini tespit etmiştir. Kanıtlanmış deneylerle birlikte önerilen hafıza geliştirme teknikleri şunlardır:

Ters El Yöntemi

Ters el alıştırması olarak da bilinen bu yöntemde kullanılmayan el ile birtakım aktiviteler yapmak söz konusudur. Örneğin solak bir kişinin sağ el ile yazı yazması veya bilgisayar kullanması hafızanın gelişimine katkı sağlar. Bu sayede beynin kullanılmayan alanları da harekete geçirilir. Kaşık, kalem gibi eşyaları ters elle tutmak da bu egzersize dahildir.

Çocuk Oyunu Tekniği

Çocukların çevresine karşı ne kadar meraklı olduğu bilinir. Bu yöntemde de merak duygusu harekete geçirilir. Örneğin bir alışveriş merkezine gidildiğinde birçok ürüne dokunmak, bunları koklamak veya bir şarkıyı dinlemek bu egzersiz içerisindedir. Diğer yandan duyuların alışık olunmayan unsurlara yönlendirilmesi de bu egzersiz içerisinde yer alır. Duyu organlarının fazla kullanılması beyin fonksiyonlarının sürekli olarak çalışması anlamına gelir. Bu da zihni canlı tutar.

Harf Alıştırmaları

Bu alıştırmada bir gazete veya bir kitap üzerinde kendisini tekrar eden harfler çizilir. Daha sonraki aşamada da bu çizilen harflerin kullanıldığı kelimeler tespit edilir ve üzeri çizilir. Bu sayede dikkat ve ezberleme yeteneği kullanılmış olur. Aynı zamanda konsantrasyon açısından da gelişim sağlanır.

Resim Alıştırmaları

Yapılan incelemelere göre görsel unsurlar, sözel ve işitsel unsurlara göre daha fazla akılda kalır. Bu yöntem içerisinde unutulmaması istenen bir duruma bir simge veya resim verilir. Bu sayede o resim görüldüğünde hatırlanmak istenen bilgi zihinde canlanır. Özellikle alışveriş listesi yaparken bu yöntemi kullanmak çok faydalıdır.

Yürüyüş Egzersizi

Bu teknikte de ters taraftaki duyuların çalışması sağlanır. Asker yürüyüşü bu duruma en iyi örnektir. Sol ayağın her kalkmasında önce sağ sonra sol el ile dize dokunulur. Bu çalışmada esnek bir hızlı bir şekilde hareket etmek çok önemlidir. Koordinasyon yeteneği ile beynin birçok bölgesi çalışmış olur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir