Halikarnas balıkçısı kimdir?


Halikarnas Balıkçısı olarak tanıdığımız Cevat Şakir Kabaağaçlı, Osmanlı İmparatorluğunun köklü ailelerinden birine mensup olarak Girit’te dünyaya geldi. Babası Girit ve Atina’da sefirlik ve valilik görevleri yapan Mehmet Şakir Paşa,Amcası II. Abdülhamid’in sadrazamı Cevat Şakir Paşa, dedesi ise Şurayı Askeriye Reisi Miralay Mustafa Asım Bey’dir.

Çocukluk döneminin ilk yıllarını babasının görevi dolayısıyla Atina’da geçiren Cevat Şakir, ilköğrenimini Büyükada’da, orta ve lise öğrenimini Robert Kolej’de tamamladı. İngilizce’den çeviri olan ilk yazısı Robert Kolej’den mezun olduğu 1907 yılında İkdam gazetesinde yayımlandı. Oxford Üniversitesinde tarih öğrenimi gören Cevat Şakir, aslında İngiltere’de denizcilik eğitimi almak istiyordu. 1913 yılında İtalyan bir kadınla evlenerek bir süre İtalya’da yaşadı. İtalya’da resim eğitimi de alan Cevat Şakir döndükten sonra gazete ve dergilerde yazılar yazmaya başladı. Maddi sıkıntılar nedeniyle babası 1914 yılında Afyon’daki çiftliklerine yerleşmişti. Çiftlikte yaşanan bir tatışma esnasında Cevat Şakir’in tabancasından çıkan bir kurşunla ölmesi nedeniyle cinayet suçuyla yargılandı. Yargılamanın sonucunda 15 yıl kürek cezası aldı ve cezasının yedinci yılını bitirdikten sonra verem teşhisiyle tahliye edildi.

1925 yılında yazdığı “Hapishanede İdama Mahkum Olanlar Bile Bile Asılmaya Nasıl Giderler” isimli öyküsünden ötürü isyana teşvik edici yazılar yazma suçundan İstanbul İstiklal Mahkemesi tarafından idama mahkum edilmek istendi. Ancak Kılıç Ali Bey’in önerisi sayesinde kalebentlikle Bodrum’a sürüldü. Cezasının yarısını Bodrum’da kalan yarısını da İstanbul’da tamamladıktan sonra Bodrum’a geri dönerek buraya yerleşti ve 25 yıl Bodrum’da yaşadı. Bodrum’un Antik dönemdeki ismi olan Halikarnas’ı mahlas olarak kullanan Cevat Şakir, balıkçılık ta dahil değişik işlerde çalıştı ve edebiyat alanına giren eserlerinin çoğunu Bordum’da ortaya çıkardı.

Yaşamını yazarlık ve turist rehberliği yaparak sürürden Cevat Şakir, rehberlik kurslarında dersler de verdi. 13 Ekim 1973 tarihinde kemik kanserinden İzmir’de yaşamını yitiren ünlü yazar vasiyeti üzerine Bodrum’a gömüldü.

Birçok deneme, çocuk kitapları ve tercümeler yapan Halikarnas Balıkçısı – Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın eserlerinden bazıları şöyle;

Öykü dalında;

Ege Kıyılarından ( 1939 )

Merhaba Akdeniz ( 1947 )

Ege’nin Dibi ( 1952 )

Yaşasın Deniz ( 1954 )…

Roman dalında;

Aganta Buna Bunata ( 1945 )

Ötelerin Çocukları ( 1956 )

Uluç Reis ( 1962 )

Turgut Reis ( 1966 )

Deniz Gurbetçileri ( 1969 )…


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir