Hamileler için Dogru Beslenme


Hamilelik netice itibari ile iki canlı olma durumudur. Dolayısı ile anne adayının bebeği de düşünmesi gerekir. Bunun için doğru beslenme yapılmıyorsa dahi hamilelik döneminde eş baskısı yapılabilinir. Bu hususta anne adayının çok dikkatli olması ve dengeli beslenmesi gerekir. Doğum sonrasında alınan kiloların kontrolü açısından da dengeli beslenmek faydalıdır.

Hamilelik ve beslenme birbiri ile alakadar iki olgudur. Bu iki olgunun sağlıklı ilerleyebilmesi ve sonuçlanabilmesi açısından anne adayının doktor kontrolünde yapacağı diyetler veya beslenme programları faydalıdır. Hamilelere bol miktarda fındık, vanilya gibi besleyici maddeler önerilmektedir. İlaç kullanımı konusunda dikkatli olunmalıdır.

Vitamin ve mineral deposu yiyecekler tavsiye edilmektedir. Omega 3 ve 6  bakımından zengin balık ve balık ürünleri beslenme programının herhangi bir köşesinde mutlaka olmalıdır. Kalsiyum ve flor, fosfor ve potasyum açısından zengin yiyeceklerin tavsiye edildiği gözlemlenen bu gibi durumları, her gün kahvaltıda süt veya meyve suyu ile pekiştirmek gerekmektedir.  Doktor kontrolünde yapacağınız hamilelikte doğru beslenme ile ilgili diyet ve programlar gerek anne adayının gerekse bebeğin gelişiminde oldukça önemli rol üstlenecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.