Hamilelikte Ne Kadar Kilo Alınmalı?


Hamilelik, yaşamınız boyunca kilo almaktan en keyif aldığınız dönemdir. Ancak hamilelikte bile aşırı kilo almak zararlıdır. Hamilelikte aşırı kilo almak doğumu zorlaştırır. Ancak, hamilelikte normal aralıkta kilo almak oldukça önemli ve gereklidir. Ayrıca bebeğin sağlığı için de şarttır.

Hamilelikte Ne Kadar Kilo Almalıyım?

Hamilelikte kilo alımı tutarlı ve kademeli olmalıdır. Hamilelikte kaç kilo alınmasına dair genel bir kural yoktur. Bu her kadında farklı olabilir. Ayrıca yaş, sağlık durumu ve vücudun diğer parametreleri de hamilelikte almanız gereken kiloyu etkiler. Genel olarak 11 kg ile 14 kg arası normal kabul edilmektedir.

İlk 3 Ay

Hamileliğinizin ilk üç ayında kilo alışınız yavaş ancak tutarlıdır. Bu aşamada plasenta gelişimiyle birlikte fetusun majör organ gelişimi gerçekleşir. İlk üç ayın sonuna kadar yaklaşık 1-2 kg alınması normaldir.

Bazı nadir durumlarda bu 3 kiloya kadar çıkabilir. Ancak sabah bulantıları ve diğer mide bulantıları devam eder. Bu durumda bazı kadınlarda biraz kilo kaybı görülebilir. Bu durum çoğunlukla endişe yaratır ancak vücudunuz değişikliklere adapte oldukça bu durum düzelir ve kademeli bir şekilde kilo almaya devam edilir.

İkinci üç ay içerisinde kadın ayda yaklaşık 2-3 kilo alır. Çünkü fetusun ağırlığı artmaktadır. Hamileliğin son üç ayında ayda 2-3 kilo alınır. Ancak bu durum fetusun ihtiyaçlarına göre değişir.

Doğru Yolda Mıyım?

hamile

Hamilelikte aldığınız kilonun siz veya bebeğiniz için sağlıklı olup olmadığını bilmek istiyorsanız, bunun en hızlı yollarından biri vücut kitle indeksini hesaplamaktır.

  • Hamilelik öncesinde vücut kitle indeksi 18-24 arası olan bir kadın için hamilelikte 11-14 kg almak idealdir.
  • Hamilelik öncesinde kilolu olan ve vücut kitle indeksi 24-29 arası olan bir kadın için hamilelikte 7-11 kilo arası almak uygun olacaktır.
  • Hamilelik öncesinde oldukça zayıf olan ve vücut kitle indeksi 18 altı olan bir kadın için hamilelikte 12-18 kg alınabilir.

Hamilelikte Aşırı Kilonun Zararları Nelerdir?

Aşırı kilolu kadınlar, fetusta çeşitli komplikasyonlara yol açan problemler ve doğumun zorlaşmasının yanı sıra gebelik şekeri, pre-eklempsi gibi riskler bulunur. Ayrıca aşırı kilo bebeğin de kilolu doğmasına neden olarak anne ve bebeği riske atabilir. Bunun yanı sıra sezaryen doğum gerçekleşme olasılığı artar.

Hamilelikte Aşırı Zayıflığın Zararları Nelerdir?

Hamilelikte aşırı zayıflık ve kilo almamak da yararlı değildir. Anne aşırı zayıf ise bebek düşük kilolu doğar. Ayrıca erken doğum riski artabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir