Hızlı Öğrenme İçin Neler Yapmalıyız?


Hızlı öğrenme için neler yapmalıyız? Öğrenme konusunda neleri eksik yapıyoruz ya da nelerden haberdar değiliz? Zaman bizim için en değerli olgulardan birisi ve öğrenme için zamanı etkile kullanmak yaşantımızda oldukça önemli bir yer tutuyor. Gelin şimdi hızlı öğrenme adına neler yapabilir ve bu konuda kendimizi nasıl geliştirebiliriz inceleyelim.

Hızlı öğrenme teknikleri

Hızlı öğrenirken karşılaşılan problemlerden birisi de öğrenmenin kalıcı olmaması durumu. Kalıcı ve hızlı öğrenme için neler yapabiliyormuşuz bakalım.

Öncelikle zor çalışmalarınıza yönelin

Günün 24 saatlik dilimlerini etkili şekilde kullanmak ve beyninizin analitik gücünü ortaya çıkarmak adına iyi dinlenin ve en zorlandığınız işleri uyandıktan 2 saat sonra yapın. Beyin dinçken dış dünyaya daha iyi tepkiler verecek ve algı açılacaktır. Ayrıca uykudan 2 saat sonra zorlanan beyin henüz enerjik ve dinamiktir. Örneğin sabah sekizde uyanıyorsanız, sizi en çok bezdiren ve terleten problemleri saat 10-12 aralığında aşmaya çalışın.

Kısa sürelerle odaklanın

kitap
kitap

Gece boyunca çalışan ve masa başında oturan bir vücudu taşıyan beyin işini tam anlamıyla yapamaz hale gelmektedir. Tıpkı okul yıllarınızda olduğu gibi 45-50 dakikalık periyotlarda kendinize 8-10 dakikalık molalar vererek dinlenebilir ve rahat bir nefes alabilirsiniz. Hem yanlış oturma pozisyonlarının ve unutmaların önüne geçecek hem de beynin kendini toplamasına yardımcı olacaksınız. Bu bahsettiğim tekniği Pomodoro Tekniği olarak duymuş olabilirsiniz. Dinlenme aralıklarında ufak yürüyüşler, hafif beslenme, yemek hazırlama, yormayan fiziksel egzersizler yapabilirsiniz.

Kendinizi test etmekten çekinmeyin

Karşılaştığınız kitapta ya da tamamladığınız kursta her şeyi bildiğinizi düşünmenin tuzağına düşmek oldukça kolaydır. Kendinize ve şansınıza aşırı güvenebilir ve öğrendiklerinizi hatırlama zamanı geldiğinde zor anlar yaşayabilirsiniz. Kendinizi sık sık test ederek bilgilerinizi tazeleyin. Bir bölüm tamamladığınızda kitabı ya da diğer öğrenme materyallerini kapatın ve en önemli kavramları hatırlamaya çalışın ve beyninizi bu konuda mutlaka zorlayın. Hangi fikirleri hatırladın? Bunlar neden alakalı? Unutmayın, beyin de tıpkı kollarımız, bacaklarımız gibi çalışır. Antrenman ile fit bir beyine sahip olabilirsiniz. İşleyen demir ışıldar : )

Gecikmeli egzersiz ile öğrenmeyi artırın

Bilim adamları, çalışma saatlerini izleyen dört saat boyunca egzersiz yapan kişilerin, okuduktan hemen sonra ya da hiç egzersiz yapmayan öğrencilerden birkaç gün sonra yeni bilgileri daha iyi koruduğunu keşfettiler. Çalışmadan elde edilen beyin taramaları, gecikmiş egzersizin, öğrenme ve hafıza için beynin önemli bir alanı olan hipokampusü etkilediğini gösteriyor.

Öğrendiklerinizi başka birine öğretin

Öğretim sadece uzmanlar için değil; Aslında öğrendiğiniz bilgileri başka birisine anlatmak mükemmel bir çalışma tekniğidir. Yakın bir arkadaşınıza, onlara okuduğunuz şeyin ana noktalarını söyleyin. Bir kağıt üzerine bir ana fikir yazın, temel kavramları açıklayın ve neden önemli olduklarına bir veya iki örnek yardımı ile verin. Onlara ne düşündüklerini ve bilgiyi nasıl anladıklarını sorun. Hatta bir şeyler hakkında yeni bir perspektif bile alabilirsiniz ve böylelikle aslında sizin aklına gelmeyen konular hakkında düşünmeye başlayarak bilginizi genişletebilirsiniz.

İlerlemenizi görselleştirin

Bu teknik, yeni bir şeyler öğrenirken neler beklediğini ayrıntılı olarak hayal etmeyi içerir. Örneğin: Belli miktarda materyalin (fasıllar, paragraflar, bölümler) kapsanarak görselleştirilmesi, keşfettiğiniz önemli konularda not alması, daha sonra araştırma yapmak için soru yazması gibi şeyler. Beyninize olayları ve bilgileri bir hikaye mantığı ile bölüm bölüm ve anlamlı sıralar şekilde vermeniz hızlı ve kalıcı öğrenmenin en önemli adımlarından birisidir. Bu adımı denedikten sonra gerçekten kendinize hayret edeceksiniz.

Hareket halindeyken öğrenin

Geleneksel yöntemleri unutun ve hareket halindeyken, örneğin okula giderken veya işe giderken veya bisiklete binerken bu zamanı öğrenme için bir fırsat olarak değerlendirin. Mesela podcast dinleyin, böylece beyninizi besleyebilir, yeni bir beceri öğrenebilir, yaşam felsefenizin hedefinde çalışmanın yollarını bulabilir veya yaratıcılığınızı bir adım öteye taşıyabilirsiniz.

Beyninizi bol bol uyku ile sıfırlayın

Uykusuz kalmayı sakın denemeyin. Uykusuzluk ve fiziksel yorgunluk beynin öğrenme sürecindeki en büyük düşmanlarındandır. Kronik uyku yoksunlukları bilişsel yeteneklerinizi düşürebilir hatta köreltebilir. Ayrıca konsantrasyonunuzu etkileyebilir ve zeka seviyenizde gerilemeler görülebilir. Düzene koyulan rahat ve temiz bir uyku, beyninizin verimli çalışması adına emin olun düşündüğünüzden daha fazla yardımcı olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir