Hz. Osman Sözleri


Osman bin Affan, Dört Büyük Halife’den üçüncüsü olup Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’ in cennet ile müjdelemiş olduğu sahabelerden birisidir. Hz. Ömer 577 yılında Taif, Suudi Arabistan da doğmuş olup Medine de 656 yılında uğradığı suikast sonucu öldürülmüştür. Hz. Osman ile ilgili en güzel sözleri, Hz. Osman Sözlerini sayfamızda derledik. Hz. Osman Sözlerini ister sosyal medya hesaplarınız dan paylaşabilir sevdiklerinize ileti olarak gönderebilir ayrıca Hz. Osman özleri Whatsapp Durumu olarak kullanabilirsiniz. Eklemek istediğiniz özleri sayfamıza yorum yazarak ekleyebilirsiniz.

Hazreti Osman Sözleri

Doğru alın, doğru verin.

Geçmişten ibret alın da hayra çalışın.

Ben terazi değilim ki hata işlemeyeyim.

İçkiden kaçının, zira her kötülüğün anahtarı içkidir.

Edep kırıntıları altın kırıntılarından hayırlıdır.

Her nimetin bir musibeti vardır.

Ya bela ve musibetlere sabredersin, yahut nedamet edersin.

Mükafatın büyüklüğü, belanın büyüklüğü nispetindedir.

Sabredin, yoksa pişman olursunuz.

Çok söyleyen hakimdense, çok iş gören amire ihtiyacımız vardır.

Ecel erişmeden yapabileceğiniz hayırlı işler için acele ediniz.

Gözü haramdan korumak en güzel şehvet perdesidir.

Allah Teâlâ’dan (c.c) sakının. İstikâmet üzereyken halinizi değiştirmeyin.

Allah nasip etmeyeceği şeyin hayalini kurdurmaz.

Şayet kalpleriniz gerçekten temiz olsaydı Kur’an okumaya doyamazdınız!

Zamanı kıyaslamayan, kaderleri tanıyamaz; gelecek günlerin neler vaadettiğini de bilemez.

Suç işleyenin kulağını iyi çek; Zira dünyada ceza görmek, ahiretteki cezadan daha kolaydır.

Benim için en kötü ve en bereketsiz gün içinde Kur’an-ı Hakîm’e hiç bakmadığım gündür.

Cenabı Hakk’dan başka hakiki sığınak yoktur.

Gafil olmaktan sakın ve ölüm meleğine hazırlıklı ol! Çünkü o senden hiçbir zaman gafil değildir.

Dünya için üzülmek kalbe zulmet, ahiret için üzülmek ise kalbe nurdur.

En iyi insan Allah’ın kitabına sığınan, ona sarılandır.

Ölüme, kudretinizin yettiği en hayırlı amellerle hazırlanın.

En sonra varacağınız Hakk’dan korkun ki, fitne ve fesada düşmeyesiniz.

Cennet mutluluğunu bilerek istirahat edene ve Allah’ı bildiği halde başkasını zikredene hayret ederim.

Bütün işlerin Alah’ın emri ile olduğunu bildiği halde elden kaçırdığı için üzülene hayret ederim.

Yapabildiğinizin en hayırlısını yapın. Şüphesiz ki ecel yakındır. Ya sabah ya akşam vakti aniden çöküverir.

Güçlüklerle karşılaştığında sabret, bunlar seni güzelleştirir. Güçlüklerin ardından kolaylıklar gelir.

İnsanların en hayırlısı, günahsız olan ve Allah’ ın kitabı ile amel edendir.

Sen ferahladığın zaman, kıskanç kimsenin kedere boğulması ne büyük intikamdır.

Bir zorlukla karşılaştığında sabret. Çünkü hiçbir güçlük yoktur ki arkasından kolaylık gelmesin.

Allah; size dünyayı, onunla ahireti arayasınız diye verdi, ona meyledesiniz diye değil.

Biliniz ki Allah kiminle beraberse o hiçbir şeyden kokmaz. Allah kime gazap etmişse onun affını isteyeceği başka kimse yoktur.

Sizden önce göçüp gidenlerden ibret alın. Gaflete düşmeyin. Ahirette yaptıklarınız görmezden gelinmeyecektir.

Kişi nefsini ihmal etse de, fakirlik canına tak dese de, gönül tokluğu onu başkalarına muhtaç olmaktan vareste kılar. Kendisini de güzelleştirir.

Mezar dünya duraklarının sonu, ahiret duraklarının ilkidir. Orada azap görenin ilerisi de kötü, iyilik görenin ilerisi de iyidir.

Öldükten sonra dirilecek insanların hesaba çekileceğini bildiği halde mal biriktirene, cehennemdeki ıstırabı bilerek günah işleyene hayret ederim.

Takvâ O’nun (c.c) azabına karşı bir kalkan ve O’nun (c.c) rızasına ulaşmak için bir vesiledir.

Dünya hayatını ciddiye alın; gaflete düşmeyin ki, (burada yaşadığınız hayatın hesabı ahirette size sorulurken) yaptıklarınız görmezden gelinmeyecektir.

Ey insanlar! Kumar aletlerinden sakınınız. Kimsenin görmediği, vakıf olamadığı işlerinizde Allah’a muhalefetten sakınınız.

Ben  Kaynuka denilen yahudi kabilesinden hurma alır, kârına satardım. Rasulullah (sav) bunu duyunca bana şöyle dedi:” Ya Osman, alırken de satarken de ölç.

Hikmet sahibi olan az kelimeyle çok anlam ifade eden söze kavuşmuş ve ondan ibret almıştır. Sağır kimse ise kendisine çok uzak bir yerden seslenilen gibidir.

Namaz için kamet getirilince safları düzeltin, omuzlarınızı bir hizaya getirin. Zira safların düğün olması namazın tamam olmasını sağlayan hususlardandır.

Allah korkusu, insanı O’ nun gazabından koruyan bir kalkan ve rızasını kazanmaya bir vesiledir. Hadiseler karşısında Allah’tan korkun, cemaate sarılın, fırka fırka ayrılmayın. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın.

Dikkat edin! Dünyanın mayasında aldatıcılık vardır. Öyleyse dünya hayatı sizi sakın aldatmasın. Gaflet, sizi Allah (c.c.) hakkında aldanışa sevk etmesin. Sizden önce göçüp gidenlerden ibret alın.

Aziz ve Celil olan Allah size ahireti kazanmanız için dünyayı vermiştir. Dünya fani, ahiret ise bakidir. Fani olan dünya sizi şımartıp da baki olan ahiretten alıkoymasın. Fani olana baki olanı tercih ediniz. Dünya yok olup gidicidir. Sonunda varılacak yer Allah’ın huzurudur.

Geçenlerden ibret alınız, gayretle çalışınız, gafil olmayınız. Hiç bir hareketinize göz yumulmaz. Hani nerede dünyaya gelip de, orada uzun müddet menfaatler sağlayan, orayı imar edenler, ekip biçenler ve onların kardeşleri. Onları unuttunuz mu? Dünyaya Allah’ın verdiği kadar değer veriniz. Ahiretten de nasibinizi unutmayınız.

Ey Ademoğlu! Bilmiş ol ki; ruhunu almakla vazifeli olan melek seni bırakmaz, ecelin geldiğinde seni bırakıp ta başkasına gitmez. Sanki bırakıp ta sana gelecekmiş gibi ölüme hazır ol. Gafil olma çünkü sen unutulmuş değilsin. Ey ademoğlu! Sen bil ki; kendinden gafil olur hazırlanmazsan başkası senin yerine hazırlanmaz. Mutlaka Allah’ın huzuruna çıkacaksın, kendini hazırla, kendi işlerini başkasına havale etme.

Küçük çocukları kazanca zorlamayın. Eğer onları kazanca zorlarsanız hırsızlık yaparlar. Elinde bir sanatı olmayan cariyeleri de kazanca zorlamayın. Eğer onları kazanca zorlarsanız zina yaparak istediğiniz parayı getirmeye mecbur olurlar. Namus ve şerefinizi koruyun ki, Allah da sizin namus ve şerefinizi korusun. Yiyeceklerinizin helal ve temiz olmasına dikkat edin.

Ey insanlar! Allah’a muhalefetten sakınınız. Çünkü Allah’a muhalefetten sakınmak bir ganimettir. En akıllı insan kendisini hesaba çeken, kendini iyi idare eden, ölümden sonrası için iyi amel yapan ve kabrin karanlığı için Allah’ın nurundan faydalanandır. Kul gözleri gördüğü halde Allah’ın kendisini âmâ olarak haşretmesinden korksun. Hikmetten anlayana manalı bir söz kâfidir. Ma’nen sağır olanlar, zaten Hakk’ı duyamaz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir