İdrar Tahlilinde Bakteri Görüldü Ne Yapmalıyım?


İdrar tahlilinde görülen, belki daha önce hiç duymadığınız asemptomatik bakteriüri nedir sorusunun cevabını ilk olarak verelim. Hemen ardından idrarda bakteri görülmesi durumunda neler yapmanız gerektiği hakkında bilmeniz gerekenleri paylaşalım.

Paylaşılan bilgilerin doktor tavsiyesi yerine geçmediğini ve verdiğimiz tüm bilgilerin genel bilgiler olduğunu unutmayınız.

İdrarda Bakteri Görülmesi Normal midir?

İdrar
İdrar

İdrar normalde sterildir, yani hiçbir bakteri içermez. Ancak birçok sağlıklı insanın idrarında az sayıda bakteri bulunabilir. Bu genellikle zararsız olarak kabul edilir. Bununla birlikte, belirli bir düzeyde bakteri, mesane, idrar yolları veya böbreklerin enfekte olduğu anlamına gelebilir.

Bu problem kadınlarda erkeklerden daha sık görülür, çünkü bir kadının üretra süresi kısadır. (Üretra mesane içinden idrar boşaltılan tüptür.) Kısa üretra rektal veya genital bölgedeki bakterilerin mesaneye daha kolay girmesini sağlar. Bu durum tuvalet ihtiyacından sonra ve cinsel ilişki sonrasında cinsel organı steril olmayan şeylerle silme gibi aktiviteler sırasında olabilir. Üriner sistemin enfeksiyonlarının çoğu bu şekilde oluşur. Bakteriler aynı zamanda kan dolaşımı yoluyla idrarına girebilirler, ancak bu nadirdir.

İdrar akışını bloke eden veya mesanenin tamamen boşalmasını önleyen herhangi bir şey bakterilerin idrarda büyümesine neden olabilir. Örneğin, bir böbrek taşı veya tümörü idrar akışını engelleyebilir. Erkeklerde prostat büyümesi de idrar yapmanızı engelleyebilir.

Peki, idrar tahlilinde bakteri ne anlama gelir?  Daha doğrusu idrar tahlilinde karşımıza çıkan asemptomatik bakteri nedir?

Asemptomatik Bakteriüri Nedir?

Asemptomatik bakteriüri, idrarda bakterilerin olduğunu, ancak bulaşma belirtisi göstermediğiniz anlamına gelir. Sağlıklıysanız, bu durum genellikle bir sorun değildir ve doktorunuzun kontrol etmesi gereken bir şey değildir. Bununla birlikte, hamileyseniz, böbrek nakli yaptıysanız veya bazı diğer tıbbi durumlarınız varsa komplikasyonlara neden olabilir. Bu koşullardan birine sahipseniz, asemptomatik bakteriüri olup olmadığı doktorunuz tarafından kontrol edilecektir.

İdrar Tahlilinde Bakteri Görüldü Ne Yapmalıyım?

Sağlıklıysanız, asemptomatik bakteriüri genellikle bir sorun oluşturmaz ve genellikle tedaviye ihtiyaç duymaz.Asemptomatik bakteriüri’nin sorun oluşturabileceği sağlık koşullarınız varsa, özellikle de aşağıdaki durumlarda bir antibiyotik reçete edilebilir. Hamile iseniz (Enfeksiyon düşük doğum ağırlıklı bebeğe neden olabilir veya çok erken doğum yapmanıza neden olabilir.)

Mesanenizde veya idrar yollarının diğer organlarında testler veya ameliyat olacaksanız, idrar yolunuz tıkanmış ya da böbreğinizde taş varsa, Antibiyotik tedavisi görüyorsanız, tüm ilacı aldıktan sonra idrarınızı tekrar test ettirmeniz gerekebilir. Doktorunuz, sorunun geri gelip gelmediğini görmek için idrarda ek izleme testleri önerebilir.

Bazı vakalarda, antibiyotik tedavisinden ziyade düzenli idrar testi en iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Doktorunuz sizin için en iyi tedaviyi belirleyecektir.

Antibiyotik tedavisinin dışında:

  • Mesane ve idrar yollarini temizlemek için her gün bol su için.

Kadınlarda idrarda bakteri görülmesi durumlarında ise,

  • Bol miktarda sıvı tüketin.
  • Gün boyunca düzenli olarak idrar yapın. Her seferinde mesanenizi tamamen boşaltın.
  • Vajinal alanı temiz tutun. Tuvaleti kullandıktan sonra önden arkaya silin.
  • Cinsel ilişki öncesi ve sonrasında idrar yapın.
  • Naylondan daha iyi hava dolaşımına izin veren pamuklu iç çamaşırı giyin.
  • Genital bölgede, kontrollü külotlu çorap ve sıkı kot gibi sıkı kıyafetler kullanmaktan kaçının. Uzun süre ıslak mayolar giymeyin.
  • Tekrarlayan üriner sistem sorunları geçirmişseniz, sağlık uzmanınız günlük ya da cinsel ilişkiniz olduğunda her seferinde alınması gereken antibiyotikleri reçete edebilir.

Unutmayın bu yazı içerisinde yer alan bilgiler doktor tavsiyesi yerine geçmemektedir. Size en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir