Isaac Newton Kimdir?


İnsanlık ve matematik adına kolaylık sağlayacak çok önemli bir buluşu olan İsaac Newton 25 Aralık 1642 yılında İngiltere’nin Grantham şehrine yakın Woolsthorpe’de dünyaya gelmiştir. Anne karnındaki ayını tamamlamadan erken doğan Newton’un bebekliği çok zayıftı ki öleceği beklenmekte idi. Babası ise daha Newton doğmadan önce ölmüştür. Annesi de bebeği 4 yaşına geldiğinde başka bir evlilik yapmıştır. Yeni evliliği ile kocasının yanına yerleşen annesi Newton’u anneannesine bırakmış. 7 yıl orada kalmış. Üvey baba da öldükten sonra anneye yüklü bir miras kalmış ve geçimlerini sağlamak konusunda hiç zorlanmamışlar. Newton 12 yaşına geldiğinde Grantham’da King’s School adındaki Kralın Okulunda eğitim almaya başlamıştır. Annesi O’nu bir zaman çiftçi yapmak istemiştir fakat çiftçilik işleri Newton’un hiç ilgisini çekmiyordu. Newton en çok gökyüzünü incelemeyi kitap okumayı ve gördüğü ilginç şeyleri not almayı sevmiştir. Okula gitmeyi isteyen Newton sonunda annesini ikna etti ve üniversiteye hazırlanmak için okumaya devam etmiştir.

19 yaşına geldiğinde oldukları yerdeki yerel bir eczanecinin üvey kızı ile nişanlanmıştır, ama derslerine o kadar ağırlık vermiş ki tabi dersleri de yoğun olunca birbirlerini görmeye dahi fırsatları olmayan bu çiftin nişanı ayrılıkla bitmiştir. Bazı kaynaklara göre Newton bu ilişkiyi hiç unutamamış hep hayalinde canlı kalmış ve ondan sonra da evlilik yapmamıştır.

1961 yılında 8. Henry tarafından kurulan Oxford ve Cambridge kolejleri arasında en zengin olanlarından ve akademik alanda ödüller dahi almış olan Trinity College okuluna girmiş ve eğitimine devam etmiştir. Bu okulda üç yıl boyunca trigonometri, geometri ve cebir dersleri almıştır. Yanı sıra da Latince ve Eski Yunan dillerini de öğrenmiştir. Yine bu dönemlerde Galileo ne Kepler’in eserleri ile de ilgilenmiştir. Fakat olduğu döneme hâkim olan Aristoteles felsefesidir. Fikirlerini yazdığı bazı felsefi sorular isimli kitabında Plato ve Aristoteles benim arkadaşım fakat asıl olan arkadaşım gerçektir demiştir.

1665 yılında Ağustos ayında Londra’da veba başlamış bu sebeple de Cambridge kapatılmış ve Newton 2 yıl kadar çiftlikte kalmıştır. Çiftlikteki bu zamanlarında kütle çekimi üzerine düşünceleri oluşmuştur. Diferansiyel ve Entegral hesaplamalarına da bu zaman diliminde ve çiftlikte başlamıştır. Karanlık bir odada güneş ışığını bir prizmaya tutarak ışık tayfı meydana getirmiş bu sebeple de beyaz ışığın tek başına bir birim değildir demiştir. İki yılın sonunda açılan Üniversiteye tekrar dönüş yapmış ve bundan iki yıl sonra da matematik profesörü olmuştur. Bazı kaynaklara göre yaklaşık olarak 30 yıl Cambridge’de kalmış ve birçok bilim insanı ile mektuplaşarak çalışmalarına devam etmiştir. Bu yıllar içinde en önemli kitabı Pirincpia’yı tamamlamıştır. Bu kitap üç bölümden oluşmaktadır. birinci bölümde Galili o’ya yer vermiş Kepler kanununu matematiksel olarak ispat etmektedir ve kendi adıyla anılan Newton hareket yasalarını n açıklamasını yapmıştır. İkinci bölüm ise; akışkanlar içindeki hareket incelemelerini yaparak en iyi gemi tasarımını yapabilmek için öneriler sunmuştur. Çiftlik hayatında yapmış olduğu bu ışıklı deneyler sonucunda ise; yansıtmalı teleskopu geliştirmiştir.

Newton’un yanında oturduğu elma ağacının dalından kafasına düşen bir elma, ünlü bilim adamının kafasında bazı soruların yön bulmasına yardımcı olmuştur. Dalından kopan elma niçin yukarıya doğru değil de,yere düşüyor, ünlü sorusu ile yer çekimi kuvvetinin olduğunu anlamış ?Daldan kopan elma, pencereden atılan bir cisim düşüyor ise neden, ay ve yıldızlar niçin düşmüyor demiştir? Bu sorular üzerinde uzun süre düşünmüş ve deneyler yapan İsaac Newton, birkaç yıl sonra, bütün evrene egemen olan yer çekimi kanunu’nun formülünü ortaya koymuştur.

Isaac Newton

Matematik(neredeyse her dalda katkısı olmuştur). Mekanik (en büyük katkısı bu alanda olmuştur. Fiziğin en önemli yasaları olarak kabul edilen eylemsizlik ilkesi ve kuvvetin kütle ivmenin çarpımına eşit olduğunu gösteren yasa yanı sıra etki ile tepkinin eşitliğidir). Kütle çekimi (gezegenlerle ilgili birçok çalışma da bulunmuştur, kütle çekiminin matematiksel ifade yöntemini bulmuştur). Newton mekaniği ve Newton hareket yasaları, Newton yer çekim kanunu yasası. Son olarak ta optik(bir ışığın başka bir cisme çarparak aydınlatması olayına prizma deneyleri ile farklı bir boyut kazandırmıştır).

Bilim adına birçok iş yapmış olan Newton 1696 yılında Kraliyet darphanesinin müdürlüğüne gelerek Londra’ya yerleşmiştir. Özellikle sahte para basımına karşı çok büyük mücadele göstermiştir. Londra’da olmayı seven Newton akademi uğraşlarını azaltmıştı. 1703 yıllarında Royal Society’nin başına geçti ve son anlarına kadar burada kaldı. Kaynaklara göre 1705 yılında ise; şövalyelik unvanı almıştır.

İsaac Newton tüm hayatı boyunca bilim için ve insanlık için çalışmış, deneyler yapmış ve bilime birçok yenilik kazandırmış matematikçi ve mucittir. Günümüzde dahi halen kullanılan formülleri vardır. 31 Mart 1727 yılında hayatını kaybetmiş ve Westminister Manastırına defnedilmiştir.

Not: Sizce Isaac Newton’un başına elma düşmese idi, şimdi bilim nerede olurdu?


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir