İyi bir Türk kahvesi nasıl yapılır


Türk kahvesi, dünyadaki en ince çekilmiş olan kahvedir. İyi bir Türk kahvesi yapmak ve keyifle içmek için kahve çekirdeklerinin çok ince çekilmesi gerekmektedir. Tabiî kii evinizde elektrikli ya da elle çalışan bir kahve değirmeniniz varsa ve kendiniz kahveyi çekiyorsanız elde edeceğiniz sonuç daha iyi olacaktır. Ülkemizde Türk kahvesi konusunda çok kaliteli üretim yapan markalar da bulunmaktadır. Bu markaların iyi çekilmiş kahvelerini de alırsanız yapacağınız kahve yine istediğiniz gibi güzel olacaktır.

Türk kahvesinin yapılışı

Türk kahvesinin dünya kahveleri arasındaki farkı kaynatılarak pişirilmesidir ve dünyada kaynatılarak pişirilen tek kahvedir. Kahvenizi pişirirken kesinlikle musluk suyu kullanmayınız. Çünkü sudaki kireç, kahvenizin tadını bozacaktır. Öncelikle kahve fincanınıza soğuk su koyun ve cezveye alın. Her bir fincan için iki çay kaşığı iyi çekilmiş kahveyi cezveye ilave ediniz. Kahvenizi şekerli veya orta şekerli istiyorsanız 1-2 kesme şeker ilave edilmelidir. Kahveye ne kadar az şeker eklerseniz tadını da o kadar iyi alırsınız. Ayrıca, kullanacağınız şeker toz şeker ise kahvenizde daha iyi köpük elde etmenizi sağlayacaktır, unutmayın.

Kısık ateşte kahve ve şekeri karıştırmaya başladıktan yaklaşık 1-2 dakika içinde köpük oluşacaktır. Bu köpüğü çay kaşığı ile fincana alın ve kaynatmaya devam edin. Oluşan köpüğü tekrar fincana alın ve bunu üç kez tekrarlayın. Kalan kahveyi pişirin ve kabarınca da fincanlara alın. Türk kahveniz artık hazır.

Türk kahvesi, pişirilme şekli kadar içimi de özel olan bir kahvedir. Piyasadaki kahve dükkanlarından hemen alınıp, araba sürerken ya da yürürken içilebilecek bir kahve türü kesinlikle değildir. Türk kahvesi tamamen keyif kahvesidir ve yudumlayarak yavaş tüketilir. Yanında da çifte kavrulmuş lokumu unutmayın. Türk kahvesinin yanında alınan su, bilinenin aksine kahve içildikten sonra değil aslında kahve içilmeden önce tüketilmelidir. Çünkü, ağzınızdaki önceki tatları arındırmak ve kahvenin lezzetini almak için genel üslup budur. Afiyet olsun…


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir