Kan Bağışının Önemi ve Faydaları


Kızılay’ın kan bağışı için ayağımıza kadar gelip çadır açtığı bir ortamda kan verdim tabi Kızılay artık teknolojinin nimetlerinden faydalanarak bireyi kayıt etmiş oluyor ve size her türlü durumu SMS servisi ile bildiriyor, düşüncemiz şudur kan veririz kan stoğa alınır sonuçta belli bir saklama zamanı olduğu için önce eski stoklar tüketilir sonrada bizim verdiğimize sıra gelir umarım son kullanma tarihten önce bir işe yarar ümidi ile veririz fakat durum böyle değil kan verdikten yaklaşık 48 saat geçmeden sms geldi ve kanınız ihtiyaç sahibinde kullanılmıştır bilgisi geldi.

Bu aslında şok edici bir gelişme kana ne kadar ihtiyaç var demektir ve ne kadar yetersiz bir bağış yapıldığını göstermektedir bu nedenle bu makaleyi yazma ihtiyacı duydum herkesi kan bağışına çağırmak ve bilinçlendirmek istedim açıkcası “Kanımızın Yetmemesi Kanımıza Dokunuyor”

Kan Bağışının Faydaları

– Hayat kurtarmış olursunuz, manevi huzuru ölçülemez
– Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.
– Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, daha dinç ve canlı olursunuz.
– Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
– Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
– Baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
– Her kan verdiğinizde: AIDS, Hepatit B, Hepatit C, Sifiliz taramanız ücretsiz yapılmış olur.
– Yılda iki kez kan vermek vücudu yeniler.

18-65 yaş arası 50 kg. üzerindeki her sağlıklı insan kan verebilir, En sık 3 ay arayla bir yılda 4 üniteyi geçmemek şartıyla kan verilebilir. Bağışlanan kan standart olarak 450 mL’dir. İnsan vücudunda toplam 5000-6000 mL kan olduğu düşünülürse, bu miktar, toplam kan hacminin sadece % 7-9 u kadardır. Kan bağışını takiben, eksilen sıvı hacmi, damar dışındaki sıvının, damar içine geçmesiyle saatler içerisinde karşılanır. Hücrelerin yenilenmesi süreci ise, 2 ay kadardır.

Kan verme esnasında zaten uzman bir doktor size gerekli bilgileri verip, gerekli kontrolleri yapmaktadır, birde alan kurum kanı parayla satıyor imajı var bu çok yanlış bir bakış açısı bunun sebebi kan veren bağışçıdan hiçbir bedel talep edilmez kullanılan malzeme ve saklama koşulları ve tahliller düşünüldüğünde kana ihiyacı olan taraftan bunu karşılamak adına bir bedel alınıyor olabilir bunu anlayışla karşılamak gerekir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir