Kanser Nedir? Kanser Nedenleri? Kanser Tedavi Yöntemleri


Kanser, vücut hücrelerinin düzensiz olarak çoğalarak vücutta yayılmasına verilen isimdir. Kötü huylu hücrelerin iyi huylu hücrelerden en büyük farkı, iyi huylu hücreler çıkarıldıkları yerden tekrar üremeye devam etmezler fakat kötü huylu hücreler üremeye devam ederler. Kanser tek bir hastalık türü değildir. Vücudun farklı yerlerinde baş gösterip yayılabilir. Genel olarak büyüme şekli aynı olabilir fakat yayılma şekilleri ve etki ettiği yerler farklılık gösterebilir.

Kanser nedenleri

Kanserin nedenleri tam olarak bilinmemektedir fakat bazı faktörler risk faktörü olarak görülebilir. Bunları genetik faktörler ve durumu basitleştirici faktör olarak ikiye ayırabiliriz. Genetik faktör aileden ve akrabalardan gelen genlerle birlikte gerçekleşirken basitleştirici faktörler ise genel olarak kanserin risk faktörleri arasında yer alabilir. Bunlar; alkol, sigara, fazla güneş ışığına maruz kalma, çok fazla radyosyona maruz kalma ve kanserojen adı verilen maddeler kullanma ve yiyeceklerle beslenme gibi faktörler olabilir.

Kanserin belirtileri

Kanser
Kanser
  •  Çok fazla kilo kaybı
  •  İdrar sıklığınızın değişmesi ve idrarda kan gelmesi
  •  Baş dönmesi, bayılma, kusma
  •  Yüksek ateş
  •  Halsizlik
  •  Göğüs, koltukaltı ya da başka yerlerde hissedilen yer kitleler

Kanserin belirtilerine bunlar gibi birçok örnek verebiliriz fakat bunları bu gibi durumları yaşayan her insan kanserdir diye bi durum söz konusu değildir. Bundan dolayı bu belirtileri gördüğünüz bir uzman hekime danışarak muayene olmanız gerekmektedir. Özellikle de erken teşhis kanser hastalığında çok önemlidir. Kanserin bazı türlerinde belirti göstermeden ilerlediği için erken teşhiş olması önemli bir yere sahip olmaktadır.

Kanser tedavi yöntemleri

Kanserin önce teşhiş edilmesi gerekmektedir. Bunun için kan testleri yapılabilir ya da biyopsi yapılarak patolojik açıdan incelenerek teşhiş koyulabilir. Bununla birlikte kanser teşhişi konulduktan sonra kanserin türüne göre cerrahi müdale ile kanserli bölüm vücuttan uzaklaştırılabilir. Fakat her kanser türü için bu yöntem uygun olmaz. Örneğin lösemi(kan kanseri) için en etkin tedavi yötemi kan kanseri ilaçlarıdır. Bundan sonraki süreçte kanserin etki ettiği bölgeye ve türüne göre kemoterapi yada radyo terapi uygulanması sık tedavi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi yöntemleri


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir