Karadeniz bölgesinde yetişen ürünler


Karadeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler

Karadeniz bölgesi ürün yetiştirme açısından en çok verim alınan bölgeler arasındadır. Karadeniz bölgesi verimli topraklara sahiptir ve yeşili, doğası ve nemli toprakları sayesinde tarım için önemli bir bölge konumuna girmektedir. Bir çok verimli ovası olmasına rağmen dağlık bölgeleri de çok fazladır ve dağlık bölgeleri de bazı ürünler için ideal yerler arasındadır.

Karadeniz bölgesinde hangi ürünler yetişir ?

Karadeniz bölgesinde özellikle fındık ticareti çok fazla  yapılmaktadır. Dağlık bölgelerin saro kayalı yerlerinde fındıklar çok iyi bir şekilde yetişir. Bu nedenle Türkiye de fındık üretimi karadeniz bölgesinde yapılır ve en çok fındık yetiştirilen yer Giresundur. Giresun fındığı ile diğer bölgelere ün salmıştır. Giresunda yetişen diğer önemli bir nimet ise kirazdır. Büyük, lezzetli ve kırmızı kirazlar bu şehirde yetişmekte ve diğer illere dağıtılmaktadır. Kiraz ve fımdık denilince akla karadeniz gelir. En önemli ürün ise çaydır.

Çayın ana bölgesi karadeniz ve başka hiç bir şehirde yetişmemektedir. Sadece karadenizin verimli ovalarında yetişir. Çay ekilir ve yeşil bir şekilde yaprak yaprak toplanır, dağıtıma çıkar. Sadece burada yetişmektedir. Elma da buranın önemli ürünleri arasında yer almakta. Amasya elması olarak bilinen bu elmanın ebatları çok küçük olmasına rağmen çok lezzetlidir. Küçük ve pembe renkli bir görüntüye sahiptir. Bir çok ürünün yetiştiği bu bölge doğal zenginlikler içerir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir