Kavunun faydaları nelerdir?


Kabakgiller familyasından, bir yıllık sürüngen bir bitkidir. Meyveleri ve çekirdekleri şifa verici olarak kullanılır. Ülkemizde bol miktarda yetişir. Böbrekleri besler ve temizler. İdrar söktürür, taş ve kum döker. Cildi besler, kanı temizler, sinirleri teskin eder. Akciğer veremi üzerinde de etkilidir. Çekirdekleri iç yaraları iyileştiricidir. Yemeklerden önce yenirse kabızlığı iyileştirir.  bağırsakları çalıştırır, hemoroiti iyileştirir.

Not: Ülser, yüksek tansiyon, kolit ve şeker hastalığı bulunanlar kavun yememelidir.

Kullanım yeri ve şekli:

* Limonla yenirse kanı temizler, ürik asidi düşürür, ürat tuzlarını eritir, romatizma ve guta iyi gelir. Üzürnle yenirse, kansızlığı önleyici ve gidericidir.

* Kuru ve yağsız ciltleri yumuşatmak için, bir litre su, bir litre çiğ süt ve bir litre kavun suyu karıştırılır ve yüze sürülür. Yüz taze ve yumuşak kalır, pembeleşir. Ayrıca yüz bakımı için, 250 cc. kavun suyu, 250 cc. çiğ süt ve yarım şişe maden suyu iyice karıştırılır ve yüze sürülür. Kavun kabukları mikserden geçirilir, yüze ve ele sürülür. Kavun kabukları ezilir, lapa haline getirilir, yüze maske yapılır.

* Böbrek ve sidik kesesi iltihabına karşı, bir miktar kavun çekirdeği ile aynı miktarlarda karpuz ve hıyar çekirdeği dövülerek toz haline getirilir. Suyla birlikte, günde üç defa birer tatlı kaşığı içilir.

* Göğüs nezlesine ve kan tükürmelerine karşı, kavun çekirdeği kaynatılarak suyu içilir.

* Öksürüğe karşı, 100 gr. kavun çekirdeği bir litre suya konur. Suyun yarısı buharlaşıncaya kadar kaynatılır, Geri kalan su içilir.  Solucan düşürmek için, kavun çekirdekleri yenir veya kaynatılıp suyu içilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir