Kavunun Faydaları Nelerdir?


Kavun, kabakgiller familyasından, bir yıllık sürüngen bir bitkidir. Meyveleri ve çekirdekleri şifa verici olarak kullanılır. Ülkemizde bol miktarda yetişir. Böbrekleri besler ve temizler. İdrar söktürür, taş ve kum döker. Cildi besler, kanı temizler, sinirleri teskin eder. Akciğer veremi üzerinde de etkilidir. Çekirdekleri iç yaraları iyileştiricidir. Yemeklerden önce yenirse kabızlığı iyileştirir.  bağırsakları çalıştırır, hemoroiti iyileştirir.

kavun
kavun

Kavunun Faydaları Nelerdir?

  • Kavun faydaları arasında ilk sırayı bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğinin olması alır.
  • İçeriğindeki C vitamini çocukların gelişiminde önemli olmasıyla beraber soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara da kalkan görevi görür.
  • Potasyumdan sebeple kalp & damar rahatsızlığı olanlara iyi gelir ve bu tip hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
  • Kalp ritmini dengeleyerek stres ve heyecan benzeri duyguları da etkileyen kavun vitamin değeri bakımından göz ve cilt sağlığına iyi gelen mineralleri de içerir.
  • Kavun uyku kaçırır mı diye düşünenlerin aksine çoğunluğu su olduğundan rahat bir uyku çekilmesine imkan tanır.
  • Kavun gaz yapar mı konusu tamamen kişinin metabolizmasına göre değişkenlik gösteren bir husustur.

Kavun Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

  • Kavun yağı cildi nemlendirip beslemeye yardımcı olurken, kavun çekirdeği suyu anemi hastalığına iyi gelir ve mide rahatsızlanmalarına birebirdir.
  • Kavun suyu midedeki asidi dengeler.
  • Kavun yaprağı ve kavun çiçeği de aynı çekirdeği gibi faydalı doğal harikalardır. Yaprak ve kabuklardan doğal oda kokusu, kavun esansı yapılabildiği gibi şerbet ve zeytinyağlı tariflerde de kullanılabilir. Etli yemeklerde tencere içine atılan kavun kabuğu etlerin kolay pişmesini sağlar.

Kullanım yeri ve şekli:

* Limonla yenirse kanı temizler, ürik asidi düşürür, ürat tuzlarını eritir, romatizma ve guta iyi gelir. Üzürnle yenirse, kansızlığı önleyici ve gidericidir.

* Kuru ve yağsız ciltleri yumuşatmak için, bir litre su, bir litre çiğ süt ve bir litre kavun suyu karıştırılır ve yüze sürülür. Yüz taze ve yumuşak kalır, pembeleşir. Ayrıca yüz bakımı için, 250 cc. kavun suyu, 250 cc. çiğ süt ve yarım şişe maden suyu iyice karıştırılır ve yüze sürülür. Kavun kabukları mikserden geçirilir, yüze ve ele sürülür. Kavun kabukları ezilir, lapa haline getirilir, yüze maske yapılır.

* Böbrek ve sidik kesesi iltihabına karşı, bir miktar kavun çekirdeği ile aynı miktarlarda karpuz ve hıyar çekirdeği dövülerek toz haline getirilir. Suyla birlikte, günde üç defa birer tatlı kaşığı içilir.

* Göğüs nezlesine ve kan tükürmelerine karşı, kavun çekirdeği kaynatılarak suyu içilir.

* Öksürüğe karşı, 100 gr. kavun çekirdeği bir litre suya konur. Suyun yarısı buharlaşıncaya kadar kaynatılır, Geri kalan su içilir.  Solucan düşürmek için, kavun çekirdekleri yenir veya kaynatılıp suyu içilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir