Vikingler Kimdir? Nerede Yaşamış ve Neler Yapmışlardır?


Savaşçı özellikleriyle ön plana çıkan Vikingler, kimine göre barbar olarak anılır. Kuzey Avrupalı bu kavim, 8 – 11 yüzyılları arasında boy göstermiştir.  Günümüzün Norveç, İsveç, Danimarka ve İzlanda ülkeleri, Viking soyludur. Ömürlerinin çoğunu denizde geçiren Vikinler, batıya akınlar düzenlemiş, Avrupa’ya kadar ilerlemiştir.

En önemli geçim kaynakları ticaret ve köle satışıdır. Dışarıdan bakıldığında sürekli içki içip, et yiyen ve şehir yağmalayan bu kavim kimine göre pis, bakımsız ve medeniyetten uzaktır. Lakin yapılan kazı çalışmalarında kulak temizlemeye yarayan aletler, tırnak makasları bulunmakta ve temizlik konusunda yapılan araştırmalardan yola çıkarak batıdan çok daha ilerde oldukları onlardan daha fazla temizlik yaptıkları düşünülüyor.

Vikingler sürekli savaşıp akınlar düzenlediklerinden arkalarında çok sayıda yazılı metin bırakamamışlardır. Ölülerini küçük bir tekneye koyup tekneyle beraber yakarak tören yapmışlardır. Ayrıca bu teknenin ölen kişiyi öbür dünyaya götüreceğini düşünmüşlerdir.

Vikinglerin dini anlayışı kuzey mitolojisine bakıldığında anlaşılıyor. Çok tanrılı dine inanırlar. En bilindik tanrıları Thor, Odin, Freyja’dır. Bu tanrılarına devamlı kurban sunmuşlardır. Üstelik Vikingler kadınlara değer veren, kadınların devlet yönetiminde söz sahibi olmasına karışmayan, erkeklerin yaptığı her şeyi kadınlarında rahatça yapabildiği bir toplumdur.

https://www.buradasin.com/

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir