Koah Nedir? Koah Nasıl Bir Hastalıktır


Dünya Sağlık Örgütü Küresel Hastalık Yükü 2015 çalışmasına göre, tüm dünyada KOAH kaynaklı ölümlerin sayısı 3.2 milyona yükseldi. 2030 yılına kadar KOAH ve ilişkili nedenlerden ölümlerin yılda 4.5 milyonu aşması öngörülüyor.

Vücuttaki hava yollarının ilerleyici tıkayıcı hastalığı olarak adlandırılan KOAH, genelde geç saptanan bir hastalıktır. Aslında hem önlenebilir hem de tedavi edilebilir bir hastalık olan KOAH için ispatlanan en kesin risk faktörlerinden biri sigaradır. KOAH’ın gelişiminden yüzde 80 – 90 oranında sigara içimi sorumlu olup sigara içmeyenlere göre içenlerde KOAH gelişme riskinin 9,7 – 30 kat arttığı görülmüştür.

Pasif içiciler de risk altında! Otuz yaşından sonra akciğer kapasitesi her yıl azalmaya başlar. Sigara içenlerde bu oran çok daha fazladır. Sigaranın bırakılması ile akciğer kapasitesindeki bu azalma hızı yavaşlar. İçilen sigara miktarı ile akciğer fonksiyonlarındaki kayıp arasında güçlü bir ilişki mevcuttur. Aynı şekilde pasif içicilikte de risk artmaktadır; haftada 40 saatten fazla ve 5 yıldan uzun süreli sigara dumanı maruz kalmak KOAH riskini yüzde 50 artırır.

Yapılan araştırmalar, KOAH nedeniyle gerçekleşen ölümlerin erkeklerde yüzde 85’inin, kadınlarda ise yüzde 69’unun sigara içimine bağlı olduğunu gösteriyor.

KOAH hastalığında, tek risk faktörü sigara değil; mesleki nedenlerle toz, duman ve gazlara maruz kalmak da ciddi bir risk faktörüdür. Maden ve metal işçiliği; odun, kağıt imalatında çalışanlar, çimento, tahıl ve tekstil işçiliğinde iş yeri ortamında organik-inorganik toz, duman ve gazlara maruz kalma sonucunda KOAH sıklığı artar. Öte yandan bu koşullar altında çalışanlar aynı zamanda sigara da içiyor ise hastalığın ciddiyeti iyice artmaktadır.

KOAH’ın gelişimini etkileyen diğer faktörler; Ülkemizde özellikle ısınma ya da yemek pişirme amacıyla çalı, çırpı ya da tezek yakmak ve bunların dumanına maruz kalmak KOAH gelişimine neden olmakta ve bu kadınlarda sık görülmektedir. Tandır yapan kadınlarda KOAH gelişiminin sıklığı az değildir.

Öte yandan kentlerdeki hava kirliliği hem KOAH’a hem de bu hastalığın alevlenmesine neden olmaktadır.
Genetik faktörler de KOAH’ın oluşumunda rol oynar. Hastaların yaklaşık yüzdel’inden az bir kısmında, genetik olarak alfa 1 antiripsin adlı proteinineksikliği sonucu KOAH gelişir. Bu kişilerde sigara kullanımı hastalığın gelişimini hızlandırır ve hastalık 30-40’lı yaşlarda ortaya çıkar. Kalıtsal olan bu eksiklik, KOAH gelişimine neden olduğu bilinen tek genetik bozukluktur.

Düşük sosyoekonomik koşullarda yaşayanlarda akciğer fonksiyonları daha düşük olduğundan KOAH gelişimi hızlıdır.
KOAH hastalığında bazen diyete bağlı faktörlerden de bahsedilmektedir ancak bu kesin değildir; A, C, E vitamini eksikliği ve alkol kullanımı KOAH gelişiminde rol oynayabilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir