Kolesterol Nedir – Kolesterol Tedavisi – Kolesterol Belirtileri


Kolesterol yüksekliği bugün için kalp damar hastalıkları konusunda en büyük risk faktörlerinden bir tanesidir. Kalp damar hastalıkları günümüz insanlarının en büyük katilidir. İnsanların çok büyük bölümü kalp damar hastalıklarından hayatlarını kaybediyorlar veya hastalanarak yaşam kaliteleri bozuluyor. Kolesterol kalp damar hastalıkları riskini bu kadar artıran bir faktör olarak en kolay tedavi edilebilen risk faktörüdür denilebilir aslında. Kolesterol yüksekliği ile kalp damar hastalıklarının sıklığı ve bunun tedavi edilmesi ile de azalması arasında çok doğrusal ve kesin kanıtlanmış bir ilişki vardır.

Kronik hastalıkların tümünde tedavi ömür boyu sürer. Örneğin şeker hastasısınız, örneğin hipertansiyonunuz var veya kolesterolünüz yüksek tedaviye sürekli devam etmeniz gerekir kestiğiniz anda bu risk faktörleri tekrar ortaya çıkar. Dolayısıyla kolesterol tedavisi de sürekli olması gereken yaşa boyu devam etmesi gereken tedavidir. Hipertansiyon ilaçlarıyla veya şeker ilaçlarıyla karşılaştırıldığında kolesterol ilaçlarının etkinliği çok daha yüksektir. Günde tek bir ilaç kullanarak insan kolesterolü yüksekse bu normal seviyelere çekilebilir ve veya normal seviyelere istanbul escort kadın yaklaştırılabilir.

İnsanın yaşam süresinin uzamasında ve kalp damar hastalıklarının azaltılmasında etkisi çok büyüktür. Eğer bütün hastalıklara baktığımız da ve insan yaşamının uzamasını göz önüne aldığımızda son 10 yıllarda kolesterol yaşlarının bunda çok büyük bir katkısı vardır ama ne yazık ki toplum da ve hatta basında kolesterol ilaçlarının olumsuz etkilerine dair söylemler var. Bunların çok büyük bölümü haksız söylemler ve insanların sağlığına zarar verebilecek etki yapabilecek söylemler. Kolesterol ilaçlarının elbette her ilaç grubu gibi yan etkileri vardır ama bunlar son derece az, sıklık olarak az, genel olarak da etkisiz ya da çok etkisi yoktur. Dolayısıyla pek çok insan kolesterol ilacını kullanmadığı için gerek toplumdan gelen mesajlarla veya gerekse kendi alışkanlıkları ile kullanmadığı için kalp damar hastalıklarına yakalanıyorlar ve bunlar hayatını kaybediyorlar. Bu kronik hastalıklar tedavisinde insan sağlığını etkileyen önemli sorunlardan bir tanesi. Eğer kolesterolümüz yüksekse kolesterol ilaçlarını ömür boyu kesmeden kullanmalıyız.

Yüksek kolesterol nasıl teşhis edilir?

Yüksekliği ölçmek için genellikle kan tahlili yapılır. Tahlil öncesinde, daha önce yediklerinizin tam olarak sindirilmesi ve test sonuçlarını etkilememesi için son 12 saat içinde bir şey yememeniz istenebilir. Alınan kan örneği kanınızdaki LDL, HDL ve trigliserit oranlarını belirlemek için kullanılır. Kandaki kolesterol her bir litre kan başına düşen ve milimol adı verilen birimle (mmol/litre) ölçülür. Tercih edilen değerler, kolesterol için desilitrede 200 miligramdan (mg/dl) düşük, trigliserid için 150 mg/dl’den düşük ve HDL için 40 mg/dl’den yüksektir.

Çoğu insan için önerilen LDL değerleri 130 mg/dl’den düşüktür, ancak, kalp hastalığı ve diyabeti olanlar için çok daha düşük değerler (70 mg/dl’nin altında) önerilmektedir. Nedenler bölümünde bahsedilen tedavi edilebilir hastalıklardan veya risk faktörlerinden herhangi biri sizde varsa, kolesterol düzeyinizi kontrol ettirmeniz özellikle önemlidir. Kardiyovasküler hastalık riskiniz ve kolesterol oranınız değerlendirilirken yaşam tarzınız ve tedavi edilebilir rahatsızlıklar, yaşınız, cinsiyetiniz ve kökeniniz de hesaba katılır.

Kolesterol hastaları nasıl beslenmeli ?

Kolesterol
Kolesterol

Kolesterol yüksekliğinin iki sebebi var. Bir tanesi yaşam biçimi ve beslenme ikincisi de genetik faktörler bunun ikisi de çok önemli. Eğer genetik olarak kolesterolünüz yüksekse bile yaşam biçiminizi değiştirerek beslenmenizi değiştirerek bunun etkisini azaltabilirsiniz.

Elbette ki ilaç kullanmak şart ama ilaç kullanıyorum diye uygun olmayan bir beslenme tarzına yönelmemek gerekir. Kolesterolü yüksek insanlar katı yağlardan uzak durmalı daha çok yağ tüketimi açısından daha çok mono asetüre dediğimiz zeytin yağ türevi yağlara yönelmeliler. Kolesterol alımını azaltmalılar. Kırmızı et tüketimini sınırlayıp beyaz et tüketimine yönelmeliler. Ayrıca yüksek kolesterolün olumsuz etkisini azaltan lifler gibi ve çok tahıllı karbonhidratlar gibi beslenme ögelerini de menülerinden eksik etmemeleri gerekiyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir