Kombi Nasıl Seçilir?


Konforlu ve çevreye duyarlı ısıtma sistemlerinim başından doğalgaz ile çalışan kombiler geliyor. İdeal bir şekilde ısınmak ve el yakan doğalgaz faturalarıyla karşılaşmamak için kombi seçiminde bilinçli tercihler yapmak gerekiyor.

Kombi seçiminde birçok faktör belirleyici olabiliyor.

  • Kullanılacak alanın büyüklüğü,
  • Tesisatın kombiye uygun olup olmadığı,
  • Binadaki ısı yalıtımı ve mantolama sistemleri,
  • Katın ve dairenin konumu,
  • İklim koşulları gibi etmenler kombiden alacağınız verimi, ısınma koşullarını ve doğal olarak ödeyeceğiniz doğal gaz faturalarını da etkiliyor.

Hangi kombi modeli?

Kombi seçeneklerine baktığınızda hermetik, yoğuşmalı ve bacalı gibi birçok terim arasında kafanız karışabilir. Kombi modelleri temelde iki gruba ayrılır. Bunlar, baca kullanımı ve doğalgazı yakma şekline göre değişiklik gösterir.

Baca tiplerine göre kombiler: Bacalı ve bacaya gerek olmayan hermetik kombiler

Doğalgazı ısıya dönüştürme tekniğine göre kombiler: Yoğuşmalı ve konvansiyonel kombiler

Bacalı kombiler: Yanma için ortam havasını kullanan bu kombilerin, doğalgazın yanmasıyla ortaya çıkan gazın tahliye edilebilmesi için bir baca çıkışına ihtiyaç duyar. Mutfak, banyo gibi iç mekanlarda kullanımları uygun değildir.

Hermetik kombiler: Bacalı kombilerin aksine, ihtiyacı olan havayı  dışarıdan alır. Bulunduğu ortamdaki havayı kullanmadığı için iç mekânlarda kullanımı güvenlidir.

Konvansiyonel kombiler: Yakıt tasarrufu düşük kombilerdir. Klasik bir şekilde, doğalgazı yakarak ısıtırlar.

Yoğuşmalı kombiler: Kombi modelleri arasında en yüksek tasarruflu modellerdir. Konvansiyonel kombilerden farklı olarak, doğalgazın yanması esnasında açığa çıkan su buharını da enerji olarak kullanılırlar. Bu nedenle klasik kombilerle kıyaslandığında, aynı miktar gaz ile  %15’e varan oranlarda daha yüksek verim elde edilebilir. Tasarruf ve yüksek performansı bir arada sunan yoğuşmalı kombiler, hem çevre hem de fatura dostudur.

Kombi kapasitesi

Kombilerin, kaç kalorilik ısıtma sağladığı KW değeri ile ölçülür. 1KW ortalama 860 kaloridir. 20 ila 100 KW arasında değişen kombi kapasiteleri hesaplanırken, kullanacağınız alanın büyüklüğü önemlidir. 24 KW kapasiteye sahip modeller 150 metrekareye kadar olan olanları ideal bir şekilde ısıtabilir. Verilen bu değerler, normal ısı yalıtımı ve izolasyona sahip binalar için geçerlidir. Çok pencereli, izolasyonu yapılmamış mekanlarda daha yüksek kapasitelere ihtiyaç duyulabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir